Iris germanica, Iris albicans, Gladiolus illyricus, Romulea ramiflora' nın biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the biological activities of Iris germanica, Iris albicans, Gladiolus illyricus, Romulea ramiflora
  1. Tez No: 337894
  2. Yazar: BURCU BAŞGEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Muğla yöresinde doğal olarak yayılış gösteren Iridaceae familyasına ait 4 bitki türünün (Iris germanica, Iris albicans, Gladiolus illyricus, Romulea ramiflora) toprak üstü ve toprak altı kısımlarının etanol ekstraktlarının antimikrobiyal, antioksidan ve antimutajenik aktiviteleri belirlenmiştir. Çalışmada, bitkilerin etanol ekstraktları soksalet aparatı kullanılarak elde edilmiştir. Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli ve Candida albicans üzerinde bitkilerin etanol ekstraktlarının antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Ekstraktların antioksidan aktiviteleri DPPH (2,2-Difenil-1-pikrilhidrazil) serbest radikal giderim yöntemi, ß-karoten-linoleik asit test yöntemleriyle tespit edilmiştir. Ekstraktların antimutajenik aktiviteleri ise AMES/Salmonella mikrozomal test sistemi ile belirlenmiştir. I. germanica bitkisinin toprak üstü kısımlarının güçlü serbest radikal giderimi sağladığı ve antioksidan aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bitkilerin tamamının toprak altı ve toprak üstü kısımları B. subtilis üzerinde zayıf antimikrobiyal etki göstermiştir. G. illyricus ve R. ramiflora? nın toprak altı kısımlarının 5 mg/petri konsantrasyonda yüksek antimutajenik aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial, antioxidant and antimutagenic activities of the aerial and subsurface parts of Iris germanica, Iris albicans, Gladiolus illyricus, Romulea ramiflora, which growing naturally in Muğla, were determined. In this study, the ethanol extracts of the plants were obtained by using soxhlet apparatus. The antimicrobial activities of the ethanol extracts of the plants against Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Pseudomanas aeruginosa, Escherichia coli and Candida albicans were determined by the disk diffusion method. The antioxidant activities of the extracts were examined by the DPPH (2,2-Difenil-1-pikrilhidrazil) method and ß-carotene-linoleic acid assay. The antimutagenic activities of the ethanolic extracts were evaluated by using AMES/Salmonella test system. The strong free radical scavenging and total antioxidant activity was determined from the aerial parts of I. germanica. All of the plants? aerial and subsurface parts exhibited weak antimicrobial activity on Bacillus subtilis. The subsurface parts of R. ramiflora and G. illyricus showed high antimutagenic activity at 5 mg/ plate concentrations.