Köyceğiz Gölü diyatomeleri üzerine bir çalışma
A study on diatoms of the Köyceğiz Lake
  1. Tez No: 337896
  2. Yazar: HÜLYA GÖĞER ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS, YRD. DOÇ. DR. CÜNEYD NADİR SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Köyceğiz Gölü?nde seçilen 5 istasyondan alınan aylık örneklerde, Temmuz 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında, gölün fizikokimyasal özellikleri, epilitik, epifitik ve epipelik diyatomelerin mevsimsel dağılımları ve gelişimleri belirlenmiş ve elde edilen fizikokimyasal veriler ile diyatomeler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, diyatomelere ait 74 takson tespit edilmiştir ve Cymbella ile Rhoicosphenia üyeleri sürekli gözlenen ve baskın olan taksonlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined physicochemical properties of the lake, seasonal distribution and growth of the epilithic, epiphytic and epipelic diatoms in the samples taken monthly from 5 stations selected from Köycegiz Lake, between July 2011-June 2012, and investigated relationship between obtained physicochemical datas and diatoms. As a result of the study, 74 taxa of diatoms were identified, and the members of Cymbella and Rhoicosphenia has been consistently observed and dominant taxa.