Geostatistical evaluation of well logs in reservoir charachterization in Azeri-Chirag-Guneshli field
Azeri-Çıraq-Güneşli sahasının rezervuar karakterizasyonunda kuyu loglarının jeostatistiksel değerlendirmesi
  1. Tez No: 338448
  2. Yazar: RAHİM RZAZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Azeri-Çıraq-Güneşli sahası Hazar Denizi`nin Azerbaycan kısmında yerleşmektedir. ACG, antiklinal yapıya sahip olup rezervuar kısmı ağırlıklı olarak kumtaşından oluşmuştur. Rezervlerin 5.4 milyar varilinin çıkarılabileceği hesaplanmıştır. Bu bölgedeki çökelme ortamı daha çok flüvyal deltaya karşılık gelmektedir. Bu çalışmanın asıl amacı, iki ana verimli hidrokarbon rezervi olan Pereriv B ve Pereriv D`yi kuyu logları ve karot bilgilerini kullanarak daha iyi anlamaktır. Ayrıca, akış ünitelerinin saptanması bu çalışmada önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma, sahanın en verimli kum taşı rezervi olan Pereriv B`nin formasyonlarının akış birimlerinin taslağını çizmek için kuyu loglarını ve karot bilgilerini kullanan petrofiziksel bir yöntemi temsil etmektedir. Bu çalışmada kullanılabilecek 9 kuyu vardır ve bunların 6 tanesinin karot bilgisi vardır. Herbir formasyon için histogram analizi ve temel bileşen analizi gibi jeoistatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Kuyu loglarının verilerine dayanarak gözenek, kil hacmi, doyumluluk gibi petrofiziksel parametreler tahmin edilmiş ve bunlar karot verileriyle bütünlenmiştir. Pereriv B ve Pereviv D`nin yüksek kumluluk oranlarına sahip olduğu kuyu loglarından çıkarılmıştır. Ayrıca, Pereriv B`nin bünyesinde gözenek, akışkanlık ve gözenek boyutu gibi karot bilgilerine dayanan bir akış birimi belirlenmiştir. Bu parametreler akış birimlerinde yüksek değerler almaktadır. Üstelik, histogram ve temel bileşen analizi, Pereriv B ve Pereriv D`nin formasyonlarının birbirlerine benzediklerini göstermiştir. İstatistiksel metodlar Pereriv D`de akış birimi bulmada çok fazla faydalı olmamalarına rağmen iki farklı formasyonun karlılaştırılmasında iyi sonuç vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) field is situated offshore of Caspian Sea Azerbaijan sector. It is an elongated anticline in structure and the reservoir section consists of mainly sandstone. Recoverable reserves are calculated to be 5.4 bbl of oil (Binyatov 2008). Sedimentary environment corresponding to this region is mainly fluvio-deltaic. The main aim of this study is to obtain better understanding of two main prolific hydrocarbon reservoir Pereriv B and Pereriv D by integration of well logs and core data. Moreover, flow unit determination was also very important point of this study. The work represents a petrophysical-based method that uses well loggings and core plug data to delineate flow units within the most productive sandstone reservoir in Azeri-Chirag-Guneshli field. Nine wells are avaliable for this work and 6 of them have core data.Geostatistical methods such as histogram analsis and principal component analysis have been used for each formation. Based on well log data petrophysical parameters such as porosity, volume of shale, saturations have been estimated and they are integrated with core plug data. From the well logs it was obtained that the both Pereriv B and Pereriv D formations have high NTG ratio.Moreover, one flow unit have been determined within a Pereriv B formation based on core data such as porosity, permeability and proe throart size. These parameters was observed to be high in flow unit. Moreover, histogram and Principal Component Analysis showed that Pereriv B and Pereriv D formations are similar to each other. Although the statistical methods could not find any new flow unit but the studies gave a good result in comparision of two different formations.