Ecological co-optation in birds
Kuşlarda ekolojik atama
  1. Tez No: 338455
  2. Yazar: GÖKÇE AKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL CEREN BİRAND ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Genel kanıya göre ekolojik farklılaşmaya neden olan temel mekanizma doğal seçilimdir. Bu farklılaşma süresince, eşeysel seçilimin türleşmeye katkısı ikincildir. Bunun yanı sıra, türleşmede eşeysel seçilimin birincil bir rolü olabileceği kanısı da mevcuttur. Burada türler arasında farklılaşan özellikler ekolojik olanlar değil, eşeysel olanlardır. Bu görüşlere alternatif olan görüş¸ ekolojik atamadır. Bu görüşe göre, eşeysel bir karakterin yaşamsal bir karaktere atanması ile eşeysel seçilim başlı başına ekolojik farklılaşma yaratabilir. Ekolojik atama, bu şekilde yaşamsal faaliyetler için atanan karaktere sahip türlerde yeni niş¸ kullanımını öngörür. Biz bu çalışmamızda, ekolojik atamanın tahminini, Amerika kıtasında yaşayan üç kuş grubundaki renklenmelere bakarak test ettik. Filogenetik analizler ve kardeş tür karşılaştırmaları ile, ekolojik atamanın tahmin ettiği doğrultuda, renklilikteki artışa bağlı olarak niş kullanımı bakımından (i.e. habitat, yükseklik, dağılım) göze çarpan farklılıklar tespit ettik. Benzer şekilde, eşeyler arasındaki renk farklılığının da niş kullanımını etkilediğini gözlemledik ki bu da ekolojik atamayı destekleyen bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
Natural selection is commonly thought as the engine of ecological diversification, where sexual selection has a secondary role in promoting speciation. Sexual selection is also attributed a primary role in the origin of species, where it produces divergence not in ecological traits, but in sexually selected traits. Ecological co-optation suggests an alternative to these prevailing ideas. Sexual selection alone could drive ecological diversification, where a sexually selected trait is co-opted for a novel viability trait. Such an ecological co-optation will then enable species with newly co-opted trait to exploit a novel niche. In the present study, we test the prediction of ecological co-optation in antbirds, tanagers, and blackbirds. We use sexually selected plumage coloration in these groups, and check whether the birds with colorful plumage differ in their niche use (i.e. habitat range, altitudinal range, and distributional range), by using phylogenetically independent contrasts method, and sister taxa comparisons. Our results show that increasing plumage coloration produces changes in niche uses. Similarly, increasing plumage color differences between sexes leads to changes in niche width, which is a trend consistent with ecological co-optation hypothesis.