Perde çerçeve sistemlerin farklı yönetmeliklere göre irdelenmesi
Comparison of shear wall frame systems according to different design codes
  1. Tez No: 338724
  2. Yazar: ÇAĞLAR TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çalışmada, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ?DBYBHY? ile farklı ülke yönetmelikleri arasında karşılaştırma yapılacaktır. Bu yönetmelikler sırasıyla, Institute of Standards and Industrial Research of Iran ?ISIRI 2800?, Design of Structures for Earthquake Resistance EUROCODE 8, Indian Standarts Criteria for Earthquake Resistant Design of Structures IS 1893, American Society of Civil Engineers ?ASCE 7-10?. Öncelikle kıyaslanan yönetmeliklerin deprem hesabında kullanılacak parametreleri açıklanmıştır. Daha sonra bu parametrelerin karşılaştırılması yapılmıştır. Sonra eşdeğer deprem yükü yöntemine göre 10 katlı betonarme perde-çerçeve sistemin farklı zemin sınıflarına göre karşılaştırılması yapılmıştır. Son olarak farklı yükseklikteki betonarme perde-çerçeve sistemlerin mod birleştirme yöntemine göre davranışları incelenmiştir. Yapılan hesapların ardından sonuçlarla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Betonarme, perde-çerçeve sistem, deprem yönetmelikleri
Özet (Çeviri)
In this study, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik DBYBHY was compared between the seismic codes of different countries. These seismic codes are, respectively, Institute of Standards and Industrial Research of Iran ISIRI 2800, Design of Structures for Earthquake Resistance EUROCODE 8, Indian Standarts Criteria for Earthquake Resistant Design of Structures IS 1893, American Society of Civil Engineers ASCE 7-10. First of all, This codes parameters for the seismic design were explained. Then, these parameters were compared. After that, according to the method of equivalent seismic load 10-story reinforced concrete shear wall-frame system were compared with different soil classes. Finally, according to the method of mode superposition, reinforced concrete shear wall-frame systems behavior which different heights were analyzed. The assessments were made on the results after the analysis.Key Words : Reinforced concrete, shear wall-frame system, seismic codes