Sektörel entelektüel sermayenin bulanık analitik ağ prosesi ile değerlendirilmesi
Evaluation of intellectual capital in sectors using fuzzy analytic network process
  1. Tez No: 338726
  2. Yazar: TUĞBA TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde sektörler fark yaratmak ve avantaj sağlamak için rekabet güçlerini geliştirmek zorundadır. Söz konusu avantajın sağlanması için maddi varlıkların yönetiminin yanında, entelektüel varlıkların yönetiminin de etkin bir biçimde yürütülmesi gerekmektedir. Literatürde entelektüel sermayenin ve unsurlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında ulusal endüstri içerisindeki sektörlerde yer alan maddi olmayan varlıların, yani entelektüel sermayenin, belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla bir model önerilmiştir. Önerilen bu model ile sektörel bazda entelektüel sermayeyi değerlendirmede kullanılacak faktörlerin belirlenmesi, bu faktörler arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu faktörlerin, incelenen sektörlerde ne ölçüde yer aldıklarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, değerlendirmede sözel değişkenlerin kullanılması ve faktörler arasında etkileşimlerin var olması nedeniyle model, çok ölçütlü bir karar verme yöntemi olan, bulanık analitik ağ prosesi (BAAP) yöntemi ile modellenmiştir. BAAP sonucu elde edilen faktör ağırlıkları, değerlendirme skalası kullanılarak belirlenen beş sektörde entelektüel sermaye ve unsurları değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Entelektüel sermaye, bulanık mantık, analitik ağ prosesi, bulanık analitik ağ prosesi
Özet (Çeviri)
In today?s world, sectors are obliged to increase their competitiveness in order to make a difference and gain advantage. Gaining such advantage requires effective management of intellectual assets as well as tangible assets. Various methods have been applied in studies in the literature aimed at measuring and evaluating intellectual capital and the components thereof. This thesis proposes a model for the identification and evaluation of intangible assets, i.e. intellectual capital, in sectors within the national industry. The objective of the proposed model in question is to determine the factors to be employed for evaluating intellectual capital on sector basis; examine the relations amongst these factors, and to ascertain the level at which these factors exist in the sectors under examination. In line with this objective, the model has been structured with the fuzzy analytic network process (FANP), which is a multi criteria decision making method, due to the fact that the linguistic variables are used in the evaluation and interactions exist among factors. Intellectual capital and the components thereof have been assessed in five sectors determined on the basis of factor weights and assessment scale derived from FANP.Key Words : Intellectual capital, fuzzy logic, analytic network process, fuzzy analytic network process