Eksantrik yüklü temellerde geogrid ile güçlendirme etkisinin araştırılması
Assessment of the reinforcing effect of geogrids on eccentrically loaded foundations
  1. Tez No: 338727
  2. Yazar: SEYED FARSHAD GHOZATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada geogrid donatı ile güçlendirilen kum zeminlere oturan eksantrik yüklü yüzeysel temellerin taşıma gücü deneysel ve sayısal olarak irdelenmiştir. Deneylerde temel olarak 100 mm genişliğinde kare çelik plaka kullanılmıştır. Yük eksantrisitesi, yerleştirme düzenine bağlı olarak donatı uzunluğu ve ankrajlama boyu ve donatı sayısı gibi parametrelerin taşıma gücü oranına olan etkileri laboratuvar deneyleri ve üç boyutlu sonlu eleman analizleri yardımı ile araştırılmıştır. Kare temeller için yerleştirme düzenine bağlı olarak optimum geogrid ankrajlama boyu ve geogrid sayısı hakkında önerilerde bulunmuştur. Yük eksantrisitesi ve donatılı tabaka derinliğine bağlı olarak, taşıma gücü değişim oranını elde etmeye yönelik bir ilişki sunulmuştur.Anahtar kelimeler : Geogridler , eksantrik yükleme, sığ temeller
Özet (Çeviri)
This study presents the experimental and numerical assessment of the bearing capacity of eccentrically loaded model footings on geogrid-reinforced sand. A rigid square plate with 100 mm width was used as the model foundation in the laboratory tests. The effect of load eccentricity, anchorage length of reinforcement, as a function of its placement pattern, and the number of geogrid layers on the bearing capacity ratio were examined using laboratory model loading tests and 3-D finite element analyses. Recommendations on the optimum anchorage length and the number of geogrid layers were made. A new relationship for the assessment of the change in the bearing capacity as a function of load eccentricity and the depth of reinforced soil layer is proposed.Key Words : Geogrids, eccentric loading, shallow foundations