Vasküler endotelyal büyüme faktörünün yara iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine etkileri
Effects of vasculer endoteilal growth factor on wound healing and oxidative stress
  1. Tez No: 338728
  2. Yazar: AYTEN BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Trombosit Kaynaklı Büyüme Faktörleri Süperailesinin üyesi olan Vasküler Endotel Büyüme Faktörü (VEGF)?nün endotel hücreleri için önemli etkileri olduğu bilinmektedir. VEGF vücutta yeni damar yapımı, yara iyileşmesi, embriyogenez, gelişimde menstruel siklus gibi olaylarda görev alır. Çalışmamızda, yeni damar oluşumunu uyararak yara iyileşmesinde etki gösterdiği bilinen VEGF?nin topikal olarak uygulanmasının yara dokusu oksidatif stres üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda ağırlıkları 200-250gr arasında değişen 6-7 aylık toplam 42 adet Wistar albino tipi dişi sıçanlar kullanıldı. Deney hayvanları kontrol grubu (n=6), tedavisiz grup (n=12), kitosan uygulanan grup (n=12) ve kitosan+VEGF uygulanan grup (n=12) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç tüm hayvanlarda anestezi altında iken sırtta orta hattın iki yanında eksizyonel kesi yarası oluşturuldu. VEGF uygulanan gruplardaki sıçanların yaralarına her gün birer kez topikal olarak kitosan jel içerisinde VEGF-A (7 ng/ml) uygulandı. Kitosan grubunda ise aynı miktarda kitosan jel uygulandı. Uygulamalardan sonra iyileşmenin 3. ve 7. günlerinde sıçanlar feda edildi.
Özet (Çeviri)
Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) which is a member of Platelet Derived Growth Factor Superfamily has known to have important effects for endothelial cells. VEGF has several roles in the body such as construction of new vessels, wound healing, embryogenesis, and menstrual cycles of frawing. Experiments were performed on 42 female Wistar albino rats (weight: 200-250g). Animals were divided into four group: control group (n=6), untreated group (n=12), chitosan-treated group (n=12) and chitosan+VEGF treated group (n=12). Two full-thickness excisional skin wounds were made under anesthesia in all animals except for control group. In the chitosan+VEGF treated groups, the wounds were treated topically with a single daily dose VEGF (7 ng/ml) after wounding. In the chitosan-treated groups, the wounds were treated topically with equal amount blank chitosan gel. After these administrations, on the 3th and 7th days of wound healing, the animals were sacrificed. Thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), nitric oxide (NOx), ascorbic acid (AA), glutathione (GSH) levels and superoxide dismutase (SOD) activity were measured spectrophotometrically in wound tissues. Results were expressed as mean ±standard deviation.