Characterization of a novel R7-specific gene in the drosophila visual system
Fotoalmaç-7 hücresine spesifik özgün genin sirke sineği görme sisteminde karakterizasyonu
- Tez No: 338922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇELİK FUSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sinir sistemi gibi karmaşık sistemlerin sorunsuz çalışmaları, yoğun bir hücre özelleşmesi ve nöronların sorunsuz bağlanması ile mümkündür. Sirke sineği sinir sisteminin takibi basit olduğundan, oldukça uygun bir model teşkil eder. Sirke sineği gözü yaklaşık 800 adet basit göz benzeri yapıdan oluşmaktadır. Bu yapılardan her biri 8 fotoalmaç hücresi ihtiva eder. Fotoalmaç hücreleri dış ve iç fotoalmaç olarak iki gruba ayrılırlar. Her bir fotoalmaç, rodopsin reseptörünün ifadesini sağlar. Fotoalmaç özelleşmesinde yeni genler bulmak için yapılan taramada CG7985 genine rastlanmış ve oluşturduğu R7 ye özel ifade örtüsünden dolayı detaylı analiz için seçilmiştir. Bu tezin hedefi CG7985 geninin işlev analizi yapılarak görme sistemi içerisindeki rolünü keşfetmektir. CG7985 geninin bir hexosaminidase enzimini kodladığı ve evrimde korunduğu gösterilmiştir. Heksozaminidazlar GM2 gangliositlerin yani, beta-1-4-bağlı N-acetylheksozaminlerinin hidrolizinde görev alırlar. CG7985in insan homoloğu, HexDC geni üzerinde işlev yönünden herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Fakat, aynı enzim ailesinin diğer elemanları HexA ve HexB iyi çalışılmıştır. Bu genlerin Tay-Sachs ve Sandhoff sendromları gibi hastalıklarda etkin oldukları gösterilmiştir. CG7985 geni ile daha önce çalışılmadığı için, işlevsel analiz için gerekli teknik ve aletler tasarlanıp elde edildi. Flp/FRT sistemini kullanarak bir mutant oluşturuldu, bunun yanı sıra homolog rekombinasyon için gerekli yapı hazırlandı. UAS?tabanlı yüksek ifade sağlayan bir sinek elde edildi. İlk olarak CG7985 anlatım profili analiz edildi. İçsel ifadeyi yakalayabilmek için, BAC mühendisliği kullanılarak CG7985 proteini GFP etiketli üreten bir sinek elde edildi ve analiz edilip sistemin çalıştığı gösterildi. Oluşturulan mutantların ilk analizleri henüz bir fenotiple sonuçlanmadı. Western analizleri de CG7985 enziminin hedef proteinini gösteremedi. CG7985 enziminin R7 hücre biyolojisindeki rolünü göstermek için daha fazla analiz yapılması gerekmekedir.
Özet (Çeviri)
The proper functioning of the nervous system depends on the correct specification of many different cell types and the establishment of proper connections between neurons during development. The visual system of Drosophila represents a good model to study these mechanisms. The Drosophila eye consists of 800 small eye-like structures called ommatidia each containing eight photoreceptors (PRs). Photoreceptors are grouped into two; outer and inner, and each expresses sensory receptor molecule called Rhodopsin (Rh). In an attempt to identify novel genes playing a role in photoreceptor specification, the enhancer trap line for CG7985 showing an R7-specific expression was selected. The aim of this thesis was to characterize this gene functionally to understand its role in visual system development. CG7985 was shown to encode a hexosaminidase enzyme that is conserved in evolution. Hexosaminidases are involved in the hydrolysis of GM2 gangliosides. The human homolog of CG7985, HexDC, has not been investigated extensively, while other well-studied homologs are represented by HexA and HexB, which give rise to diseases like Tay - Sachs and Sandhoff that are characterized by symptoms that include blindness, loss of motor function, paralysis and psychosis. As CG7985 has not been studied previously, we generated tools necessary for its functional analysis. Using Flp/FRT recombination a mutant has been generated. In addition, a transgenic line carrying a targeting construct for homologous recombination was generated. A UAS-line for ever-expression analyses was generated. To identify the endogenous expression of CG7985 a genomic BAC construct encoding a fusion protein CG7985::GFP has been engineered and transgenic flies carrying this construct have been analyzed. Initial analyses of the mutant did not reveal any phenotypes affecting Rh choice in the R7 cell. Western blot analysis of R7-specific and glycosylated proteins did not reveal any changes in the glycosylation pattern of these proteins. More studies are needed to elucidate the function of CG7985 protein.