Sosyal medya ortam ve araçlarının öğrenci davranışlarına etkisi (Gaziçiftliği Anadolu lisesi örneği)
Impact of social media environments and tools on students behaviours (Example of Gaziçiftliği Anatolian high school)
  1. Tez No: 339070
  2. Yazar: KENAN İLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırmanın temel amacı, sosyal medya ortamlarında bulunmalarının ve araçlarını kullanmalarının ortaöğretim öğrencileri üzerinde istenmeyen davranış, şiddet ve suç olaylarına etkilerine ilişkin öğrenci, okul rehber öğretmenlerinin ve okul disiplin kurulu öğretmenlerinin görüşlerini ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Söz konusu öğrenci grubunun şiddet içerikli görüntü ve haberlerden nasıl etkilendiği temel değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak tespit edilmeye çalışılmış ve çeşitli değişkenler arasında istatistiki anlamlılık düzeylerine bakılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın ifade edilen problemi ve genel amacı doğrultusunda bu çalışmanın evrenini 2012 2013 Eğitim Öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesi GaziÇiftliği Anadolu Lisesinde öğrenim görmekte olan 1129 öğrenci, örneklemini ise tabakalı rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş olan 9.,10.,11., ve 12. sınıfta öğrenim gören 287 öğrenci, 3 okul rehberlik ve psikolojik danışma ve 3 disiplin kurulu olmak üzere toplam 6 öğretmenden oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde ve analizinde çoklu yöntem stratejisi uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde veriler araştırmacı tarafından hazırlanmış olan anket sorularıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin frekans ve yüzdesel dağılımları verilmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ayrıca sosyal medya ortam ve araçlarının ortaöğretim öğrencileri üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerine ilişkin okul rehber ve okul disiplin kurulu öğretmenlerinin görüşleri araştırmacı tarafından hazırlanmış olan sorularla odak grup görüşmeleri aracılığı ile elde edilmiştir. Odak grup görüşmelerinde yer alan sorulara verilen cevapların analizleri veri gösterimi yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was determined that the main purpose of the study should be to present the students?, counsellors? and school disciplinary committee members? views related to the impact of being in social media environments and using social media tools, on bad behaviours, violence and crime incidence amongst secondary level students. The extent to which the students in question are affected by violent images and news was determined comparatively in terms of the basic variables, and comparisons were made by looking at levels of statistical significance between different variables. The problem expressed in the study and the population of this study in parallel with the general purpose, consisted of 1129 students studying at GaziÇiftliği Anatolian High School in Yenimahalle, Ankara in the 2012-2013 academic year. Its sample, selected by the stratified random sampling method, consisted of 287 students studying at 9th, 10th, 11th and 12th grades, and 6 teachers: 3 from psychological counseling and guidance units and 3 from disciplinary committees. Multi-method research strategy was implemented in obtaining and analysing the data. In the quantitative part of the study, data was obtained from the survey questions prepared by the researcher. The obtained data was evaluated with SPSS 20 packaged software. The data frequency and percentage distributions were given. In the qualitative part of the study, school counsellors? and disciplinary committee members? views related to the positive and negative effects of social media environments and usage of social media tools on secondary level students were elicited by means of the questions prepared by the researcher through focus group interviews. Analysis of the answers to the questions in focus group interviews were conducted through the data representation approach.