Evlilik öncesi ilişki değerlendirmenin yordayıcısı olarak aile iletişim kalıpları
Family communication patterns as predictor of premarital relationship assessment
- Tez No: 339071
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, aile iletişim kalıpları ile cinsiyet, bireyin karşı cinsten kardeşi olup olmadığı, sınıf düzeyi, ailenin gelir düzeyi, ilişki süresi, anne-babanın hayatta olup olmadığı değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin evlilik öncesi ilişkileri değerlendirmelerini manidar olarak yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Bu amaçla araştırma kapsamına, 2012-2013 öğretim yılında, İstanbul'daki devlet ve özel üniversitelerinde birinci ve dördüncü sınıflarda okumakta olan 334 (%74) kadın, 117 (%26) erkek olmak üzere toplam 451 öğrenci alınmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, bu araştırma için üniversite öğrencilerinin aile iletişim kalıplarını değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş“Aile İletişim Kalıpları Ölçeği (AİKÖ)”, Kalkan ve Kaya (2007) tarafından geliştirilmiş“Evlilik Öncesi İlişkileri Değerlendirme Ölçeği (EÖİDÖ)”ve üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik niteliklerine ilişkin veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada aile iletişim kalıpları ile diğer demografik değişkenler ile ilişki değerlendirme arasında doğrusal bir ilişki olduğu belirlendikten sonra adımsal regresyon analizi tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, üniversite öğrencilerinin ilişki değerlendirmelerinin dini değerler boyutunu“birliktelik”ve“ilişki süresi”; iletişim boyutunu“birliktelik”,“ilişki süresi”ve“cinsiyet”; arkadaş ilişkileri boyutunu“fikir birliği”; aile ilişkileri boyutunu“birliktelik”ve“ilişki süresi”ve son olarak cinsel uyum boyutunu“ilişki süresi”,“birliktelik”ve“annenin hayatta olup olmadığı”değişkenleri yordamaktadır. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve benzer konularda çalışma yapacak araştırmacılara ve psikolojik danışmanlara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the prediction of family communication patterns, gender, whether they have a sibling from the opposite sex, class, socio-economic level, duration of relationship, whether or not the parents are alive variables on premarital relationship assessment among undergraduate students were examined. For this purpose, the sample of the study included 451 (334 female, 117 male) first and fourth year undergraduate students studying in public and private universities in Istanbul. Data collection was done by“Family Communication Patterns Scale”developed by researcher in order to collect information about family communication patterns of undergraduate students,“Premarriage Relationship Assessment Scale”developed by Kalkan and Kaya (2007) to measure the relationship assessment of undergraduate students and“Personal Information Questionnaire”developed by researcher to obtain information on students' gender, whether they have a sibling from the opposite sex, class, socio-economic level, duration of relationship, whether or not the parents are alive. Stepwise Regression analysis was used to predict premarital relationship assessment among undergraduate students. Major findings of this research were,“togetherness”and“duration of relationship”predicted the dimension of religion;“togetherness”,“duration of relationship”and“gender”predicted the dimension of communication;“consensus”predicted the dimension of friend relationships,“togetherness”and“duration of relationship”predicted family relationships and“duration of relationship”,“togetherness”and“mother's alive”predicted sexual harmony of relationship assessment. Findings were discussed in the light of relevant literature, and suggestions were made for researchers and counselors who will study in the same field.