Almanya'da kurumsal din eğitiminin yeterliliği ve beklentiler (Nürnberg örneği)
Sufficiency of institutional religious education in Germany and expectations(Nuremberg example)
  1. Tez No: 339329
  2. Yazar: MUHARREM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamız, Almanyanın Nürnberg Şehri Din Hizmetleri Ataşeliğine bağlı DİTİB camilerinde verilen din eğitimi hizmetlerinden faydalanan öğrenci ve velilerin beklentilerini ayrıca kurumsal din eğitimi hizmetlerinin yeterliliğini anket formlarıyla tespit etmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda DİTİB. camilerindeki kurslara devam eden öğrencilerin dinî ve ahlâkî gelişiminde cami kurslarının etkisi araştırılarak verilen eğitimin yeterliliği ve beklentiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmamız, 2010-2012 yılları arasında, 7-23 yaş aralığındaki 166 öğrenci ve 110 veli üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anketten elde edilen toplam veriler SPSS 11.00 Bilgisayar İşletim Programı yardımıyla, İlişkili Örneklemler İçin t-testi (Paired Samples t-test) kullanılmıştır. Ayrıca her soru için hipotez oluşturulmuştur. Araştırmamız sonucunda, Almanya?da yaşayan vatandaşlarımız için DİTİB camilerinin, dini ve milli kimliğin korunması ve geliştirilmesinde en önemli faktörlerin başında geldiği bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims at finding out the expectations of the students and their parents who attend the religious education courses offered by the mosques that are associated with the Office of Religious Services in Nuremberg City as well as assessing the competence of the institutionalreligious support services. In this regard, the proficiency of the education andthe expectations have been put forward by exploring the role of the coursesoffered by the DİTİB mosques in the participating students religious andmoral developments. Our study was conducted between the years 2010-2012, and comprised 166 students aged 7-23 years, and 110 parents. The data collected through the survey has been applied to the Single Sample T-Test with the help of SPSS 11.00 computer software, and a hypothesis for each question has been formed. In conclusion, it is once again confirmed that the DİTİB mosques have a paramount importance in the preservation and development of the religious and national identity for our citizens living in Germany.