Silvan ilçesi'nin beşeri ve iktisadi coğrafyası
The antropogeography and economik geography of Silvan
- Tez No: 339365
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 510
Özet
Silvan İlçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dicle Bölümü içinde yer alıp Diyarbakır İlinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Yöre Güneydoğu Torosların güney eteklerindeki dağlık sahadan Mezopotamya düzlüklerine doğru uzanmaktadır. Silvan İlçesi, iki ana jeomorfolojik birimden oluşmaktadır. Sahanın kuzeyi daha çok dağlık ve engebeli araziden oluşurken güney yarısı ise hafif engebeli düzlüklerden meydana gelmektedir. Yöre jeolojik açıdandan da çeşitlilik göstermektedir. İnceleme sahasının iklimi ise yazları çok sıcak ve kurak, kışları yağışlı ve soğuk geçmektedir. En fazla yağış kış ve ilkbahar mevsiminde görülmektedir. İlçenin iklimi, Güneydoğu Anadolu Karasal iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş özelliği gösterir. Silvan İlçesi arazisi başta Batman, Silvan, Hazro, Lişuk gibi çaylar olmak üzere çok sayıda irili ufaklı akarsu tarafından drene edilmekte ve bunlar hidrografik açıdan bütünlük arz etmektedir. Araştırma sahasında zonal ve azonal toprak grupları içerisinde yer alan topraklara rastlanmaktadır. Silvan İlçesi?nde yayılış gösteren hakim bitki türleri ise steplerden oluşmaktadır. Ayrıca yer yer meşe ormanlarına da rastlanmaktadır. Silvan İlçesinin nüfus miktarı 2011 yılı verilerine göre 85561 kişiden oluşmaktadır. İlçeye bağlı 1 belde, 81 köy, 3 oba ve 1 şehir yerleşmesi bulunmaktadır. İnceleme alanında başlıca geçim kaynağı ise tarımsal faaliyetler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Silvan consist of tmo basic jeomorphologic units; even ıf the North of Silvan is more mountainous and rugged terrain. The other South part is a bit rugged. The region has also differences interms of geological factors. The climate of research area; very hot and dry for summers and rainy and cold fort he winters. The most rainy season is spring. The climate shows a change feature between South East Anatolion territorial climate and mediterranean region. Silvan area is drained as first the streams. Like; Silvan, Hazro, Lişuk and the other big and little mixed togetgers and those streams seems in a harmony as to hydrographic situations. The soils which are in the group of zonal and azonal soil structures, are occured in the research area. İf the dominant plant species consist of step floras. Oak forests are also seen locally. According to 2011 population data; the total quantity of Silvan is 85561 number of persons. There are 81 villages, 3 tents, a township and an urban settlement along with Silvan county. The initial income source of Silvan is agricultural production.