Anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde izlenen hastaların yatış öncesi ve sonrası yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Quality of life before and after intensive care unit stay
  1. Tez No: 339481
  2. Yazar: ELİF AYŞE ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA BANU AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde, geniş bir spektrumda hastalığı olan kritik hastalar yatmaktadır. Hekimler son zamanlarda bu ünitelerdeki sağ kalım yanında hastaların yaşam kalitesine yönelik endişelerini de gündeme getirmeye başlamıştır. Hastaların sonuçları değerlendirilerek benzer hastalardaki tedavi planlarının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada amaç Anesteziyoloji ve Reanimasyon yoğun bakımlarında yatan hastaların yatış öncesi ve yatışın birinci senesindeki yaşam kalitelerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 01 Mayıs 2011- 31 Ekim 2011 tarihleri arasında on sekiz yaşından büyük, yirmi-dört saatten uzun yatışı olan, üniteden veya hastaneden taburcu edilebilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 66 hasta dâhil edildi. Hastalara yatışlarının ilk gününde yaşam kalitelerini değerlendirmek üzere kısa form 36 (Short form 36-SF 36) anketi uygulandı. Yatışın birinci senesinde hastalar telefonla aranarak anket tekrar uygulandı. SF-36 anketinin puanları RAND Corporation tarafından sağlanan puanlama kılavuzuna göre yatış öncesi ve yatışın birinci senesi olmak üzere hesaplandı ve karşılaştırıldı. Hastalar alt gruplara (girişimsel radyolojik işlem sonrası gözlem amaçlı yatan ve diğer sebeplerden yatan) ayrılarak kendi içlerinde yatış öncesi ve yatışın birinci senesindeki yaşam kaliteleri ayrıca karşılaştırıldı. Hastalar genel olarak değerlendirildiğinde SF-36 formunun değerlendirdiği tüm yaşam kalitesi parametrelerinde bir düzelme olduğu gözlemlendi. Grupların ayrı olarak kendi içlerinde yaşam kalitesi karşılaştırmalarında radyolojik işlem sonrası takip amaçlı yatan hastalarının genel sağlık algısı, sosyal fonksiyon, emosyonel rol güçlülüğü ve mental sağlık alt ölçeklerinde bir sene sonraki yaşam kalitelerinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düzeldiğini görmekteyiz. Yatış nedenleri diğer sebeplerden olan hastaların yatış öncesi ve bir sene sonraki yaşam kaliteleri karşılaştırıldığında fiziksel ve emosyonel rol güçlülükleri, ağrı ve mental sağlık alt ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
A wide spectrum of critically ill patients undergo treatment in intensive care units (ICU). Physicians have recently been forced to validate expenditure and improve quality in the ICU which is the cause investigating quality of life of patients after ICU stay. The aim of this study is to compare the quality of life of patients before and one year after ICU stay. Sixty-six patients greater than 18 years of age, with an ICU stay of more than 24 hours, who were discharged from the ICU and who willingly participated in the study were enrolled between May 1, 2011 and October 31, 2011. Patients were administered the Short form 36 (SF 36) questionnaire on the first day of admission. Patients were re-administered the questionnaire by telephone 1 year after ICU stay. The SF 36 questionnaire was scored using the RAND Corporation guide. Patients were divided into subgroups (follow-up after interventional radiological procedures and other indications for ICU stay) and the quality of life before and one year after ICU stay were compared within each group. In general patients demonstrated an improvement in all subcategories measured by the SF 36 questionnaire. Comparison of quality of life before and one year after ICU stay in patients admitted for interventional radiological procedures demonstrated an improvement in in general health, social function, emotional role limitations and mental health. Comparison of quality of life before and one year after ICU stay in patients admitted for other indications demonstrated an improvement in physical and emotional role limitations, pain, and mental health.