Farklı kuvvet tiplerinin ortodontik diş hareketine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different force types on orthodontic tooth movemet
- Tez No: 339513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Optimum ortodontik diş hareketi elde etmek için en uygun kuvvet sistemi hakkında net bir bilgi yoktur. Minimum biyolojik hasarla maksimum diş hareketi elde etmek klinik ortodonti pratiğinin en önemli konularındandır. Bu çalışmanın amacı iki farklı kuvvet kaynağının diş hareketi ve çevre dokular üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmamız 20 iskeletsel sınıf I, dişsel sınıf II ve 4 iskeletsel sınıf II dişsel sınıf II maloklüzyona sahip 18 kız 6 erkek toplam 24 birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylerin tedavi başındaki ortalama yaşı 16,40±1,7`dir. Üst çenede iki birinci premolar çekimli sabit ortodontik tedavi gereksinimi olan bireyler çalışmaya alınmıştır. Çalışma sürekli ve kesikli kuvvet uygulayan iki farklı kuvvet kaynağının kullanıldığı iki gruptan oluşmaktadır. Tedavi başında, seviyeleme sonrası ve distalizasyon sonrası dönemlerde röntgen ve alçı model kayıtları alınmış ve değerlendirilmiştir. T0, T1, T2, T3, T4 ve T5 dönemlerinde dişeti oluk sıvısı (DOS) toplanmış ve bu örnekler kullanılarak IL-1ß ve IL-6 total protein miktarı ve OPG, RANKL ve COX-2 gen ekspresyon miktarlarındaki değişiklikler araştırılmıştır. Ayrıca hastaların doldurduğu görsel analog skalaları kullanılarak algılanan ağrı miktarları da karşılaştırılmıştır. Tüm hastalardan T0, T1 ve T2 dönemlerinde alınan periapikal radyograflar kullanılarak kök rezorpsiyonu değerlendirmesi yapılmıştır. Analizler sonucunda kesikli kuvvet uygulanan grupta kanin distalizasyonu hızı istatistiksel olarak anlamlı miktarda fazladır. Diş hareketinin göstergelerinden olan IL-1ß ve IL-6 seviyeleri ve RANKL/OPG oranı kesikli kuvvet grubunda daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgulara dayanarak kesikli kuvvet ile daha hızlı ve biyolojik diş hareketi elde etmenin mümkün olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
There is no certain data exist about the force system for optimum tooth movement. One of the major concerns of orthodontic clinical practice is to achieve maximum tooth movement with minimum biologic damage. The aim of this thesis was to compare the effects of two different force types on orthodontic tooth movement and periodontal tissues. 19 skeletal Class I, dental Class II and 5 skletal and dental Class II subjects (18 female and 6 male) were included in this study. The mean age was 16.17±3.2 years. Two upper first premolar extraction cases were included. The study group divided into two groups as continuous force and interrupted force groups. Radiographs and study models were taken at the beginning of treatment, after leveling and after canine distalization. Gingival crevicular fluid (GCF) was collected at T0, T1, T2, T3, T4 and T5 timepoints. These GCF samples are used to evaluate the amount of total protein of IL-1ß ve IL-6 and gene expression of OPG, RANKL and COX-2. Visual analogue scales (VAS) were used to evaluate pain. Periapical radiographs were taken at T0, T1 and T2 time points to evaluate root resorption. Measurements showed that speed of tooth movement is higher in interrupted force group. Levels of IL-1ß ve IL-6 and RANKL/OPG ratio which are indicators of tooth movement were also higher in interrupted force group. In light of these findings, it can be concluded that, more rapid and biologic tooth movement can be achieved with interrupted force.