Yumuşak doku lazer cerrahisinin doku iyileşme sürecindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effects of soft tissue laser surgery on process of the tissue healing
  1. Tez No: 339546
  2. Yazar: TİMUÇİN ÇAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Alışılmış yöntemle karşılaştırıldığında lazerin bilinen avantajlarının epulis fissuratumun tedavisinde sağlanıp sağlanmadığı araştırılmıştır. Çalışma, kliniğimizde epulis fissuratum ön tanısını alan ve tedavi planlamasında cerrahi eksizyon zorunluluğu bulunan 22 hasta üzerinde yapılmıştır. Lezyonların eksizyonları aynı hastada hem bistüri cerrahisi hem de ?diyot? lazer cerrahisi ile gerçekleştirilmiştir. Cerrahi eksizyonlar sonrasında yara iyileşme sürecinde iki farklı cerrahi teknik dört parametre altında karşılaştırılmıştır. Bunlar konvansiyonel mikrobiyolojik yöntemler ile tetkik edilen mikrobiyolojik kültür numuneleri, dijital iyileşme analizi ile gerçekleştirilen klinik olarak iyileşmenin takibi, işlem sırasında ve sonrasında kanama varlığı ve 1., 2., 5., 10. günlerde cerrahi alanlarda hissedilen ağrı skorlarıdır. Tüm parametreler için elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Teknikler arasında doku iyileşme hızı karşılaştırıldığında ise lazer cerrahisi ile oluşturulan yaralarda iyileşmenin daha geriden geldiği izlenmiştir. Ancak 30. günlük postoperatif iyileşme ve değerlendirme periyodunun tümü ele alındığında iki teknik arasında arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulanamamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, geniş alan kaplayan lezyonların eksizyonunda diyot lazer kullanımın kanamasız bir cerrahi alan yaratarak, sütursuz bir cerrahiyi beraberinde getirmesi ve sahip olduğu antibakteriyel etki ile konvansiyonel bistüri cerrahisi yerine uygulanabilecek alternatif güvenilir bir yöntem olabileceğini göstermiştir. Ancak cerrahi sonrası doku iyileşme hızı ve hissedilen ağrı varlığı konularında lazer cerrahisinin bistüriye karşı üstünlüğünden bahsetmek çalışmada mümkün olmamıştır. Bu konular üzerinde kesin bir yargıya varmak için daha fazla çalışmaya ihityaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Compared to traditional method, it was investigated whether the known advantages of laser would work in the treatment of epulis fissuratum. 22 patients having prediagnosised epulis fissuratum in our clinic and having obligatory excision surgery in his/her treatment planning. In the same patient, the excision of the lesions was done both with scalpel operation and with diode laser operation. İn the wound recovery duration two different operative techniques were compared under four parameters. These are microbiologic culture samples examined carefully with conventional microbiological methods, the pursuit of clinical healing carried out with digital recovery analyze, the existence of preoperative and postoperative hemorrhage, and on the 1st, 2nd, 5th,10th days the pain scores felt on the operative area. The data acquired for all the parameters were evaluated statistically. The recovery of laser operation wounds was slower. However, when the whole postoperative recovery and evaluation period was taken into account, statistically no noticeable difference was able to be found between two techniques. The results of this study has shown that using diode laser during the excision of the tissue layers spreading over a wide area creates a operation without hemorrhage area and this stems to operation without suture, also as the laser operation has an antibacterial effect. We couldn?t get possibility to mention the laser operation?s superiority to scalpel on the area of tissue recovery speed and pain intensity. In order to come to a definite conclusion, it is thought to have more studies.