Spor eğitimi veren liselerdeki öğrencilerin kişilik yapılarının incelenmesi ve diğer liselerdeki öğrenciler ile karşılaştırılması
Examination of personality characteristics of students at high schools giving sports education and comparison with the students at other high schools
- Tez No: 339556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin kişilik yapılarını inceleyerek ortaya çıkarmak ve diğer liselerdeki öğrenciler ile karşılaştırma yapmaktır. araştırma sonunda spor lisesinde öğrenim gören milli sporcuların milli olmayan sporculara göre dışadönük alt boyut puan ortalamaları anlamlı derecede yüksek çıkmıştır.Yine spor lisesindeki öğrencilerin spor branşı değişkenine göre tüm alt boyutlarla ayrı ayrı karşılaştırıldığında bireysel spor tapanların takım voleybol ve futbol ile uğraşanlara göre psikotisizm alt boyut puan ortalamalarının anlamlı derecede yüksek çıktığı görülmüştür. Spor lisesindeki öğrenciler spor yaşı değişkenine göre karşılaştırıldığında ise 7 yıl ve üzeri spor yapan öğrencilerin, 1-3 ve 4-6 yıl aralığında spor yapan öğrencilere göre yalan alt boyut puan ortalamalarının anlamlı derecede düşük olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca tüm alt boyutlar lise değişkenine göre karşılaştırıldığında spor lisesindeki öğrencilerin diğer lisedeki öğrencilere göre psikotisizm alt boyutu puan ortalamalarının anlamlılık derecesine yakın olduğu görülmüştür. Son olarak spor lisesi ve diğer lisedeki öğrenciler cinsiyet değişkenine göre karşılaştırıldığında, erkek öğrencilerde liselere göre anlamlı bir farklılık bulunamazken, spor lisesinde öğrenim gören kız öğrencilerin psikotisizm alt boyut puan ortalamalarının diğer lisedeki kız öğrencilere göre anlamlı derecede düşük çıktığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the structures of the personalities of the students studying at sports high schools and to make a comparison with the students at other high schools.As a result of the study, the sub-point averages of extroversion of national athletes were found to be meaningfully higher than the those who are not national athletes. Again when the students were compared in the sub-dimensions according to the branch of sports variable, it was found that the psychoticism points of the ones doing individual sports appears to be meaningfully higher than the ones dealing with volleyball and football (team sports). When the students at the sports high school were compared according to the sports age variable, it was understood that the lie sub-dimension average point of the students who have been doing sports for 7 years or more were meaningfully lower than the ones who have been doing sports in the 1-3 year or 4-6 year intervals. Furthermore, when all the sub-dimensions were compared according to the high school variable, it was seen that the psychoticism sub-dimension points appeared to be closer to the meaningfulness degree compared to the students at the other high school. Finally, when the students at the sports high school and at the other high school were compared according to the gender variable, it was found that there were no meaningful differences for the male students with respect to the high schools while the average psychoticism points of the female students at the sports high school appeared to be meaningfully lower than the female students at the other high school.