Kaygılı çocuklarda intravenöz Ketamin, Propofol ve Ketofol sedasyonunun klinik etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical efficiencies of intravenous Ketamine, Propofol and Ketofol sedation on anxious children
- Tez No: 339576
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada diş tedavisi planlanan kaygı düzeyi yüksek çocuklarda intravenöz ketamin, propofol ve ketofol sedasyonunun etkinliklerinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma; 6-12 yaş arası, ASA I grubu, yüksek kaygı seviyesindeki çocuklar arasından seçilen 75 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olgular randomize olarak Ketamin (Grup K) (yükleme dozu 1 mg/kg, devamlı infüzyon dozu 50-60 µg/kg/dk), Propofol (Grup P) (yükleme dozu 2 mg/kg, devamlı infüzyon dozu 70-90 µg/kg/dk) ve Ketofol (Grup KP) (yükleme dozu 0,6 mg/kg, devamlı infüzyon dozu 40-60 µg/kg/dk infüzyon) olarak 3 gruba ayrılmıştır. Olguların vital bulguları, derlenme süreleri ve sedasyon derinliği 5 dk aralıklarla kaydedilmiştir. Olguların kaygı düzeylerindeki değişim ise MCDASf ve CFSS-DS skalaları ile ölçülmüştür.Çalışma bulgularımız değerlendirildiğinde tüm gruplarda ciddi bir komplikasyon ile karşılaşılmadan tedavi işlemleri başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the comparative clinical efficiencies of intravenous ketamine, propofol and ketofol sedation on children, scheduled for dental treatment.This study was performed on 75 patients, whom were randomly selected among 6-12 aged children having high anxiety level, ASA I group. Patients were randomly divided into 3 groups: Ketamine (Group K) (loading dose of 1 mg/kg, a continuous infusion dose 50-60 µg/kg/min), Propofol (Group P) (loading dose of 2 mg/kg, a continuous infusion dose 70-90 µg/kg/min) and Ketofol (Group KP) (loading dose of 0,6 mg/kg, a continuous infusion dose 40-60 µg/kg/min infüzyon). Vital signs, the depth of sedation and recovery times were recorded every 5 minutes. Change in anxiety was measured with CFSS-DS and MCDASf.The evaluation of the findings of this study revealed that treatments were achieved without any serious complications among all groups. It is found that patients received ketamine have significantly higher complication compared to other groups (p0.05).It is determined that there was no serious complication by using ketamine, propofol and ketofol infusion during deep sedation. However, we think that compared to ketamine and propofol, ketofol is more comfortable and safer for the patient and the physician. Moreover ketofol is thought to be preferred for pediatric patients.