Sepsis tedavisinde nutrisyonel destek vererek yanlış mı yapıyoruz? Çözüm fizyolojik açlık mı?
Are we doing wrong by providing nutritional support in sepsis treatment? Is physiological starving the key solution ?
  1. Tez No: 637137
  2. Yazar: GİZEM BAKIR ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis; vücudun enfeksiyona verdiği aşırı cevap olarak tanımlanabilir ve hayatı tehdit eden bir durumdur. Otofaji hücre içi homeostazisinde önemli rol oynayan yolaklardan biridir, açlık ve sepsis tarafından aktive olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda hastalık döneminde beslenme desteği verilen sıçanlarda otofajik aktivitenin baskılandığını kanıtlamak ve sağ kalıma etkisini gözlemlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 90-150 gr 3-4 haftalık Wistar-Albino suşu erkek sıçanlar, rasgele, kontrol grubu (n:9), 3 mg/kgLPS+SF grubu (n:7), 3 mg/kgLPS+SF+izlem grubu (n:7), 3 mg/kg LPS+mama grubu (n:7), 3 mg/kg LPS+mama+izlem grubu (n:7), 1,5 mg/kg LPS+SF grubu (n:7), 1,5 mg/kg LPS+SF+izlem grubu (n:3), 1,5 mg/kg LPS+mama grubu (n:7), 1,5 mg/kg LPS+mama+izlem grubu (n:4) olarak dokuz gruba ayrıldı. Sepsis modeli, 3 mg/kg/doz ve 1.5 mg/kg/doz E.Coli O5:B5 serotipi LPS ile intraperitoneal enjeksiyon yapılarak oluşturuldu. Endotoksin uygulaması sonrası 48 saat boyunca yakın aralıklarla sepsis skorlaması, vücut ısısı ölçümü, kilo takibi ve ortalama yem ve su tüketimleri izlenerek kaydedildi. 48. Saatin sonunda izlem grubu dışındaki sıçanlar eter anestezisi altında sakrifiye edilerek gastrokinemius kas dokusu ve kan örneği alınarak dokuda immunblot yöntemiyle beclin-1, LC3-I/LC3-II kaspaz-1, IL-1β, NLRP3 proteinlerinin tayini yapılarak otofajik aktivitenin çalışılması planlandı. İzlem grupları 12 gün boyunca günlük değerlendirilerek mortalite açısından izlendi. 12. günün sonunda sıçanlar sakrifiye edildi. Bulgular: LPS uygulanan sıçanlarda endotoksinin kilo kaybı, hipotermi ve yem, su tüketiminde azalma etkilerinin kontrol grubuna göre anlamlı farklı olduğu gözlenmiştir. Kontrol ve LPS uygulanan sıçan gruplar iki farklı sepsis skorlaması ile değerlendirilmiş olup, LPS uygulanan gruplarda her iki skorlama puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu görülmüştür.1. Sepsis skorlamasında 24. Saatte 1,5 mg/kg/doz LPS uygulanan sıçan grupları arasında mama desteği alan sıçanların sepsis skorlamasının almayanlara göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. 2. Sepsis skorlaması değerlendirildiğinde ise 3 mg/kg/doz LPS uygulanan sıçan grupları arasında ise mama desteği alan grupta sepsis skorunun anlamlı olarak daha şiddetli olduğu gözlendi. 1,5 mg/kg/doz LPS uygulanan sıçan grupların mama desteği alan grubun 48. Saate dek tüm sepsis skorlamaları mama desteği almayan gruba göre anlamlı olarak daha düşük saptandı. Kontrol ve LPS uygulanan gruplar arasında vücut sıcaklığı ölçümleri arasında anlamlı fark izlenmekle birlikte LPS uygulanan sıçan grupları arasında fark saptanmamıştır. Gruplar arasında sağ kalım açısından fark saptanmamıştır. Sonuç:Klinik bulguların dokuda çalışılacak otofaji belirteçleri ile desteklenmesi önem taşımaktadır. Nutrisyon desteğinin sepsis şiiddeti üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Sepsis; It can be defined as the body's excessive response to infection and is a life-threatening condition. Autophagy is one of the pathways that play an important role in intracellular homeostasis, it is known to be activated by hunger and sepsis. In our study, it was aimed to prove that autophagic activity is suppressed in rats given nutritional support during the disease period and to observe its effect on survival. Materials and Methods: 90-150 gr 3-4 week old Wistar-Albino strain male rats, randomly, divided into nine groups: Control group (n: 9), 3 mg / kg LPS + SF group (n: 7), 3 mg / kgLPS + SF + follow-up group (n: 7), 3 mg / kg LPS + food group (n: 7), 3 mg / kg LPS + food + follow-up group (n: 7), 1.5 mg / kg LPS + SF group (n: 7), 1 5 mg / kg LPS + SF + follow-up group (n: 3), 1.5 mg / kg LPS + food group (n: 7), 1.5 mg / kg LPS + food + follow-up group (n: 4) The sepsis model was created by intraperitoneal injection with serotype LPS E. coli O5: B5 with 3 mg / kg / dose and 1.5 mg / kg / dose. It was recorded by monitoring sepsis scoring, body temperature measurement, weight follow-up and average food and water consumption at close intervals for 48 hours after endotoxin administration. At the end of the 48th hour, rats outside the follow-up group were sacrificed under ether anesthesia and gastrocnemius muscle tissue and blood samples were taken, and the autophagic activity was planned to be determined by determining beclin-1, LC3-I / LC3-II caspase-1, IL-1β, NLRP3 proteins in the tissue. The follow-up groups were evaluated daily for 12 days and monitored for mortality. At the end of the 12th day, the rats were sacrificed. Findings: It was observed that the effects of endotoxin weight loss, hypothermia and feed, water consumption reduction in rats treated with LPS were significantly different than the control group. Control and LPS-treated rat groups were evaluated with two different sepsis scores, and both scoring scores were found to be significantly higher in the LPS-treated groups compared to the control group. 1st sepsis scoring was significantly lower in the sepsis scoring at the 24th hour among rats that received 1.5 mg / kg / dose of LPS. When 2nd sepsis scoring was evaluated, it was observed that the sepsis score was significantly more severe in the group receiving food support among the groups of rats administered 3 mg / kg / dose LPS. All sepsis scores of the group who received food support of 1.5 mg / kg / dose LPS of rats were significantly lower than the group without food support until 48th hour. Although there was a significant difference between body temperature measurements between control and LPS treated groups, there was no difference between LPS treated rat groups. There was no difference in survival between the groups. Result:It is important to support the clinical findings with autophagy markers to be studied in the tissue. Nutritional support was found to have a significant effect on the severity of sepsis.