Bir üniversite hastanesinde diabetes mellitus tanısı koymak için kullanılan laboratuvar tanı yöntemlerinin maliyet analizleri
The cost analysis of the diagnostic laboratory tests of diabetes mellitus in an university hospital
  1. Tez No: 339732
  2. Yazar: EMİNE FÜSUN CİVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA N. İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Halk Sağlığı, Endocrinology and Metabolic Diseases, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüz sağlık politikaları uygulamasında kişilerin hastalıklarının tanısı için belirlenmiş bütçeler vardır, bu nedenle sağlık ekonomisi açısından önemli bir konu toplumda sık görülen, sık sakat bırakan, sık öldüren hastalıklarda uygun hastalık yönetimi planını yapmaktır. Diyabetin prevalansı ve artış hızı göz önünde bulundurulduğunda tanısının konulması için uygulanan tanı stratejilerinin maliyetleri de günümüzde büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı bir üniversite hastanesinde DM tanısı koymak için kullanılan tanı testi yöntemlerinin maliyet analizlerinin yapılmasıdır. Çalışma kesitsel tipte bir araştırma olup metodolojik bileşeni bulunmaktadır. Araştırmanın katılımcılarını, GÜSAUH genel dahiliye polikliniğine 1 Aralık 2012 ? 28 Şubat 2013 tarihleri arasında, tanısı konulmuş diyabet hastalığı olmayıp herhangi bir nedenle polikliniğe başvuran, kişi için kan glikoz düzeyini belirten laboratuvar testlerinden herhangi birinin istemi yapılmış olan, araştırmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üstü kişiler oluşturmaktadır. Araştırmanın ulaşım yüzdesi %67,09?dur. Tanımlayıcı bulgulardan kategorik değişkenler sayı ve yüzde, sürekli değişkenler ise ortalama ± standard sapma ve ortanca (en büyük, en küçük değer) ile sunulmuştur. Diyabet tanısı alma durumuna göre verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare Önemlilik ve Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır. HbA1c testi için kesim noktasının tespiti ROC analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important issues of the health economics is to make management plan of the most frequent, debilitiating and fatal diseases; because of the budget practices in diagnosis of the diseases. Considering the prevalance and the incidence rates of diabetes, the cost of the diagnostic strategy used in diagnosis became very important. The aim of this study is to analyze the cost of the diagnostic laboratory tests of DM in an university hospital. This cross-sectional study has a metodological component. The participants of the study is consist of people who was older than 18 years old, had not been diagnosed as DM and admitted to the GUSUAH internal medicine outpatient clinics with any reason and gone under a laboratory test determining blood glucose level between 1 December 2012 and 28 February 2013. The coverage level of the study was 67,09 %. The categorical variables were represented as number and percentage, the contunious variables were shown as mean±standard deviation and meadian ( minimum, maximum). The Chi-square and Mann-Whitney U tests were used in comparison of the data according to the status of the DM diagnosis. The ROC curve was used to determine the cut-off points of HbA1c.