Güç mesafesi ve belirsizlikten kaçınmanın örgütteki inovasyona etkisi: Savunma sanayi firmaları uygulaması
The effect of power distance and uncertainty avoidance to the innovation in organization: Defense industry firms exercise
- Tez No: 339883
- Danışmanlar: PROF. DR. A.KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde inovasyon, örgütlerin gelişmesi ve devamlılık sağlaması konusunda büyük önem taşımaktadır. Örgütler, inovasyon ile rakiplerine karşı piyasada avantaj elde etme amacında olup, bu avantajlarını inovasyonu sürekli hale getirerek başarabilmektedirler. İnovasyon kabiliyetini iyi kullanamayan ya da bu kabiliyeti sürekli hale getiremeyen örgütlerin piyasada kalıcı olması çok güçtür.İnovasyonun örgütler için bu derece önemli olmasının yanında bu kavramın örgüt içindeki kültür ile ilişkisi ilgi çeken bir diğer husustur. Bu amaçla yürütülen çalışma, inovasyon, örgüt kültürü ve milli kültür ile olan araştırmaları da içermekte olup, inovasyonun özellikle milli kültür açısından güç mesafesi ve belirsizlikten kaçınma boyutlarıyla olan etkileşimini de incelemiştir. Ayrıca, çalışmada Türk milli kültür değerleri de ele alınmış, çeşitli uluslar arası çalışmalarda yer alan inovasyon ile ilgili kültürler arası farklılıklara da değinilmiştir.Çalışmada literatür taramasının ardından, alan çalışması da yapılmıştır. Bu kapsamda, Türk Savunma Sanayi şirketleri arasında yer alan Aselsan ve MKEK firmaları çalışmada ele alınmış olup, buradan hareketle Türk Savunma Şirketlerinin, inovasyonu süreci ile organizasyondaki güç mesafesi ve belirsizlikten kaçınma değerleri arasında bir ilişkinin var olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bu ilişkinin araştırılmasının ardından, bu değerler ile milli kültürel değerler arasında bir fark olup olmadığı da irdelenmiştir. Çalışmada veri toplamak amacıyla, katılımcılara dağıtılarak uygulanan anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, düşük güç mesafesinin, inovasyonu daha az amir kontrolü altında, yüksek belirsizlikten kaçınmanın ise, inovasyonu daha çok kurumun kuralları ve standart işletim prosedürleri dahilinde geliştirmeye neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, bu bulgular sadece belirsizlikten kaçınma boyutunda milli kültürel değerler ile paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Innovation has great importance about improvement and having continuance of organizations. Organizations aim to gain advantage against their rivals; so that can achieve this by making the innovations continuous. It is so hard for the organizations which can not use the innovation capability effectively and make the innovations continuous.In addition to innovation so important for the organizations, the relationship between the culture in the organization and this concept is another subject. To this end, continuous study includes research on innovation, organization culture and national culture, especially in terms of national culture interaction dimensions of power distance and uncertainty avoidance. Besides, Turkish national culture value has been discussed in this study, and has been touched upon the differences between cultures with innovation been involved in some of different kinds international studies.In study, after literature work, fieldwork has been done. Within this scope, Aselsan and MKEK firms, two important firms in the Turkish Defense Industry, has been analyzed; so of Turkish Defense Companies, whether there is a relationship between dimensions of power distance and uncertainty avoidance in the organizations with innovation process studied analyzing. Additionally, after researching this relationship, also whether there is a relationship between this values and national cultural values has been examined. In study, the survey method, which was distributed to the participants, was used to collect data. The result of the study revealed that, low power distance caused by less supervisory control and, high uncertainty avoidance caused by more organization rules and standard operating procedures to develope innovation. Besides, these findings were similar to national culture values, in only uncertainty avoidance dimension.