Devlet İstatistik Enstitüsü Milli gelir hesaplamaları
  1. Tez No: 33997
  2. Yazar: GÜLNİHAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö. FARUK ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de Milli Gelir Hesapları Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapıl maktadır. 1980-1990 yılları arasında Türkiye'deki Milli Gelir ve Gayri Safi Milli Hasıla değişimlerini, sektör payları ve bu sektörlerin gelişme hızlarını incelemeye çalıştık. Ülkemizde Milli Gelir Üretim ve Harcamalar metodu olmak üzere iki yoldan hesap lanmaktadır. Bu hesaplamalara göre 1980-1990 yılları arasında Tarım sektörünün payının azaldığı buna karşılık Sanayi ve Hizmetler sektörünün payının arttığı görülmüştür. Cari fiyatlarla 1980 yılında 5.362.0 milyar TL. olan Gayri Safi Milli Hasıla, 1990 yılında 394.200.2 milyar TL. olmuştur. Cari fiyatlarla gelişme hızlarında 1980 yılından 1990 yılma kadar onbir yılda yıllık ortalama %57.7'lik bir artış görülmüştür. Sabit fiyatlarla gelişme hızında ise yıllık ortalama %4.8'lik bir artış göstermiştir. Bu değerlere göre Kişi Başına Gayri Safi Milli Hasıla, cari fiyatlarla 1980 yılında 120.662.7 TL. iken 1990 yılında 7.026.991.3 TL. olmuştur. Dolar değeriyle Kişi Başına Gayri Safi Milli Hasıla, 1980 yılında 1.556.1 dolar iken, 1990 yılında 2.667.3 dolar ola rak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The calculations of National Income in Turkey have being made by the State Insti tute of Statistics. We tried to inspect changes of National Income and Gross National Product, shares of sectors and growing rate of these sectors between 1980-1990 in Turkey. National income In Turkey have being calculated by the methods of Production and Expenses. It was seen that the share of Agriculture sector was decreasing while the shares of the sectors of Industry an Services were Increasing. Gross National Product, calculated with current prices, in 1980 had been 5.362.0 bil lion TL. as it In 1990 had been 394.200.2 billion TL. An increase about 57.79 % in growing rate with current prices has been observed bet ween 1980 and 1990. On the other hand, the increase in growing rate with fixed prices has been about 4.8 %. Acordlng to these valves, Gross National Product per person with current prices was 120.662.7 TL. in 1980 as it in 1990 was 7.026.991.3 TL. In terms of dollars Gross National Product per person in 1980 was 1.556.1 dollars while it in 1990 was 2.667.3 dollars.