Menstrüal siklus evrelerine göre kadında cinsel işlev özellikleri
The characteristics of sexual function in women according to menstrual cycle stages
  1. Tez No: 340029
  2. Yazar: SERPİL ABALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma kadınların menstrüal siklus evrelerine göre cinsel işlev özelliklerini belirlemek, folliküler ve luteal evrelerde hormonların cinselliğe etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Ekim 2011-Nisan 2013 tarihleri arasında, tanımlayıcı olarak gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini; 25-35 yaş arasında, sağlıklı, düzenli menstrüasyon olan, cinsel aktif 96 kadın oluşturdu. Kadınlardan folliküler ve luteal evreleri belirlenerek her iki evrenin ortasına gelen zamanlarda hormon analizi için kan alındı. Her iki menstrüal evrede Tanılama Formu, FSFI, KCMÖ ve BDE formları uygulandı. Veriler SPSS programında değerlendirildi. Kadınlar cinsel aktivitelerinin en iyi olduğu dönemi genellikle folliküler evre, en kötü olduğu dönemi ise luteal evre olarak ifade etti. Buna karşın kadınların FSFI ve KCMÖ toplam puan ortalamasının genellikle luteal evrede daha yüksek bulundu. Çalışmaya katılan kadınların folliküler ve luteal evredeki hormon seviyelerinin genellikle normal sınırlar içinde olduğu; folliküler evredeki FSFI toplam puanı yüksek olanların Progesteron, SHBG seviyesinin normal sınırlarda, E2, LH, Prolaktin ve Serbest Testosteron seviyesinin normalden düşük, FSH ve DHEA-S normalden yüksek olduğu; KCMÖ puanı yüksek olanların SHBG seviyesinin normal sınırlarda, E2, LH, Prolaktin seviyelerinin normalden yüksek, Serbest Testosteron seviyesinin normalden düşük olduğu ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu. Luteal evredeki FSFI toplam puanı yüksek olanların Progesteron ve LH seviyesinin normal sınırlarda, E2 ve SHBG seviyesinin normalden düşük, DHEA-S ve Serbest Testosteron seviyesinin normalden yüksek olduğu; KCMÖ toplam puanı yüksek olanların Progesteron ve LH seviyelerinin normal sınırlarda, E2 seviyesinin normalden düşük, SHBG, DHEA-S ve Serbest Testosteron seviyesinin normalden yüksek olduğu; yapılan istatistiksel analizde luteal evre LH seviyesi ile FSFI (ZMWU=-2,299, p= ,022) ve KCMÖ (ZMWU=-2,084, p= ,037) toplam puan ortalaması arasında anlamlı fark olduğu görüldü. Çalışmada kadınların cinsel işlev özelliklerinin menstrüal siklus evrelerine göre değişiklik gösterdiği ve bu durumu hormonların büyük ölçüde etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This current research have been carried out to determine sexual function characteristics in women with respect to their menstrual cycle phases and to discover the effects of female hormones on the women's sexuality during the follicular and luteal phases. Between October 2011-April 2013, the sample of the study was the 96 women who were 25-35 years old, healthy, having regular menses and having active sexual life. The follicular and luteal phases of women were determined. When in the middle of both phases, the blood samples of women were taken for hormone analysis. For both menstrual phases, diagnostic form, FSFI, SSS-W and BDI forms were applied. The data was evaluated with the SPSS program. Women usually expressed that their sexual activity was the best period of time in follicular phase and the worst period of time in the luteal phase. However , the average of women's FSFI and SSS-W total score was higher in the luteal phase. During follicular and luteal phases, hormone levels of women participating in the study were usually within normal limits; in the follicular phase, progesterone was higher in FSFI total scores, SHBG levels were within the normal range, E2, LH, Prolactin and Free Testosterone levels were lower than normal, FSH and DHEA-S were higher than normal; the SHBG levels of the ones who had high SSS-W scores were within the normal range, E2, LH, Prolactin levels were higher than normal, Free Testosterone level was lower than normal and there was no statistically significant difference was found between them. In the luteal phase, the Progesterone and LH hormone level of ones who have high FSFI total score were within the normal range, E2 and SHBG levels were lower than normal, DHEA-S and Free Testosterone levels were higher than normal; the Progesterone and LH hormone level of ones who have high SSS-W total score were within the normal range, E2 level was lower than normal, SHBG, DHEA-S and Free Testosterone levels were higher than normal; according to the statistical analysis, there was significant difference between the LH level and the average of FSFI total score (ZMWU=-2,299, p= ,022) and SSS-W (ZMWU=-2,084, p= ,037). According to this study, the characteristics of women sexual function are vary depending on menstrual cycle stages and affected considerably by hormones.