Muhasebe standartlarının uygulanmasında mesleki yargı gerektiren durumlar
Muhasebe standartlarinin uygulanmasinda mesleki yargi gerektiren durumlar
  1. Tez No: 340176
  2. Yazar: NUR BARAN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırma muhasebe standartlarının uygulanmasına odaklanmıştır. Bu çalışmada muhasebe meslek mensubunun bir işletmenin muhasebe kayıtlarına yansıtılması gereken işlemlerinin, muhasebe standartları paralelinde muhasebeleştirilmesi ve raporlanması esnasında mesleki yargı kullanımına gerek duyulacak durumlar araştırılmıştır. Bu amaçla muhasebe bilimi ve kapsamı incelenmiş, muhasebe standartları ve muhasebe işlemlerinin standartlaşma süreci uluslararası ve ulusal bağlamda tarihsel olarak irdelenmiştir. Muhasebe standartlarının uygulanması ve mesleki yargı ilişkisini detaylı olarak ortaya koymak amacıyla farklı meslek grupları açısından meslek ve yargı kavramları çalışılmış, bu kavramlar muhasebe mesleği kapsamında incelenmiştir. Araştırmada dünya genelinde yaygın kullanım alanı bulan farklı muhasebe standartlarının yapısı incelenmiş ve mesleki yargı kullanımını ön plana çıkaran özellikteki standart yapıları ortaya konulmuştur. Mesleki yargı kullanımı gerektiren standart yapılarını örneklemek amacıyla, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları paralelinde düzenlenerek yayımlanan Türkiye Muhasebe Standartları; TMS ? 2 Stoklar ve TMS ? 36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü standardı ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is focused on carrying out the accounting standards. In this study,the cases which will be needed the use of professional judgement while reporting and recognition, in parallel to accounting standards, of an accounting employee?s transactions that must be reflected on a company?s accounting records have been inquired. For this purpose, science and scope of accounting have been analyzed and accounting standards and process of standardization of the accounting transactions have been looked into historically in national and international regard. Vocation and justice concepts have beeen studied in terms of various vocation groups in order to reveal the relations implementation of accounting standards and Professional judgement, also these concepts have been examined within the scope of accounting. The structure of widespread use of different accounting standards around the world have been investigated and standard structures highlighting the use of professional judgment characteristics have been determined. In order to exemplify standard structures necessitating the use of professional judgement, Turkish accounting standards; TMS-2 Stoklar (IAS-2 Inventories) and TMS-36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü (IAS-36 Impairment of Assests) standards have been studied in detail.