Deconstruction of the self in Aldous Huxley's Island and John Fowles The Magus
Aldous Huxley'in Ada ve John Fowles'in Büyücü eserlerindeki 'ben' öznesinin yapısökümü
- Tez No: 340488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CANAN ŞAVKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, ben öznesinin sosyal ve kültürel bir olgu olarak yapılanışını incelemek ve bu yapılanışın hangi yollarla gerçekleştiğini ortaya koymaktır. Tez, Aldous Huxley'in Ada ve John Fowles'in Büyücü eserlerindeki ben'in çözülüşü temasını, ana karakterlerin öz bilince ve sahte hayatlar sürdüklerine dair farkındalığa ulaşmaları üzerinden analiz etmektedir. Bu çalışma bunu yaparken bir yandan da, her ikisinin de ben'i bir yanılsama olarak algılamaları açısından, Doğu Felsefesi/Mistisizm ve Yapısalcılık Sonrası Edebiyat Kuramı arasındaki paralel noktalara değinmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to show the ways in which the self comes to be recognized as a socially and culturally constructed phenomenon. It examines the notion of unselfing in Aldous Huxley's Island (1962) and John Fowles' The Magus (1977) by analysing the protagonists' initiation to self-consciousness and their ultimate recognition that they have been leading inauthentic lives. While doing that, the study also draws parallels between Eastern Philosophy/Mysticism and the Post-structuralist approach to language in that they both consider the self/ego/I as illusionary.