Panik bozukluk tanısı konmuş hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of the quality of li?fe of patients diagnosed with panic disorder
  1. Tez No: 340667
  2. Yazar: NURTEN GÜLSÜM BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma Panik Bozukluk tanısı konmuş hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla Giresun ilinde bir devlet hastanesinde 30 Aralık 2012 -30 Nisan 2013 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini ilgili devlet hastanesinin 2012 yılı boyunca acil ve psikiyatri polikliniklerine başvurmuş 180 Panik Bozukluk hastası oluşturdu. Araştırmada evreni bilinen örneklem formulünden yararlanıldı. Buna göre 123 hasta araştırmaya dahil oldu. Ancak 4 hasta araştırmaya katılmak istemediği için araştırma dışı bırakıldı ve 119 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Bu araştırmada verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo Demografik Bilgi Formu ile SF-36 (Yaşam Kalitesi Ölçeği) kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 15.0 programı kullanılarak bilgisayarda analiz edildi. Veriler değerlendirilirken Kruskal Walls, Mann Whitney U ve Tukey testi kullanıldı. Hastaların yaşam kaliteleri ölçeği alt boyutları incelendiğinde fiziksel fonksiyon alt boyut puan ortalaması 23,67 ± 4,64 ; fiziksel rol güçlüğü alt boyut puan ortalaması 5,29 ± 1,57 ; ağrı alt boyut puan ortalaması 5,29 ± 2,12 ; genel sağlık alt boyut puan ortalaması 10,58±3,61 ; enerji alt boyut puan ortalaması 10,15 ± 2,45 ; sosyal fonksiyon alt boyut puan ortalaması 6,29 ± 1,63 ; emosyonel rol güçlüğü alt boyut puan ortalaması 3,66 ± 1,08 ; mental sağlık alt boyut puan ortalaması 14,11 ± 3,39 olduğu saptandı (Tablo 7.3). Panik bozuklukta yaşam kalitesinin eğitim düzeyi ile doğru, yaş ile ters orantılı olduğu saptandı. Panik bozukluk dışında başka bir hastalığın varlığı, anne baba kaybı, sık suicid girişiminde bulunma yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted at a public hospital in the city of Giresun between 30th December and 30th April 2013 in order to assess the quality of life of the patients diagnosed with panic disorder. 180 panic disorder patients who had applied to the hospital mentioned throughout 2012 constituted the study population.. the formula for finite population sampling was used and 123 patients took part in the study.However, 4 of the patients were excluded as they did not want to be involved in the study and therefore 119 patients comprised the study sample. The Data Collection Form composed in accordance with literature by the researcher and SF-36 (Quality of Life Scale) were used in order to collect data for this study. The data collected was analyzed by using SPSS 15.0 computer programme. In the evaluation of the data, Kruskal Walls, Mann Whitney and Tukey test were made use of. When the patients? quality of life scale sub-dimensions were examined, it was determined that physical function sub-dimension average was 23,67 ± 4,64, physical role disorder sub-dimention average was 5,29 ± 2,12, general health sub-dimension average was 10,58±3,61, energy sub-dimension average 10,15 ± 2,45, social function sub-dimension average was 6,29 ± 1,63, emotional role disorder sub-dimension average was 3,66 ± 1,08 and mental health sub-dimension average was 14,11 ± 3,39 It was determined in Panic Disorder , quality of life is in direct proportion to the level of education while it is in inverse proportion to age. The existence of another disease other than Panic Disorder , the loss of parents, frequent attempts at suicide all effect the quality of life negatively.