Gamma-aminobütirik asit b reseptör 2 (gabbr2) gen polimorfizmlerinin auralı migren ile ilişkisi
Relationship with gamma-aminobutyric acit b receptor 2 (gabbr2) gene polymorphism between migraine with aura
  1. Tez No: 340828
  2. Yazar: EBRU MARZİOĞLU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULGANİ TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Migren, nörolojik ve non-nörolojik belirtilerle karakterize, ataklarla seyreden bir baş ağrısı sendromudur. Migrende fizyopatoloji karmaşıktır. Bugün için genetik, vasküler değişiklikler, hipotalamik disfonksiyon, nörotransmitterler, trigeminovasküler anormallikler ve nörojenik inflamasyon ve diğer çevresel faktörlerin migren patofizyolojisinde ortak rolü olduğu kabul edilmektedir. Migren etiyolojisinde genetik yatkınlığın önemi uzun zamandan beri bilinmektedir. Ancak bu genetik aktarımın şekli halen tam olarak ortaya konulamamıstır. Bununla beraber birden fazla genin rol aldığı düşünülmektedir. Migrenin en dikkat çeken tetikleyici sebebi serebral korteksin aşırı uyarılabilirliğidir. Auralı migren hastalarının serebral korteksinin inhibisyonunun kontrol grubuna göre daha düşük seviyede olduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Gama-aminobutirat, (GABA) bir aminoasittir ve merkezi sinir sisteminde ve retinada bilinen en iyi presnaptik inhibitör nörotransmitterdir. Santral sinir sistemindeki tüm sinapsların yaklaşık olarak %40'ının nörotransmisyonda GABA'yı kullandığı düşünülmektedir. GABA salgılayan internöronlar spinal kord dâhil tüm santral sinir sisteminde mevcuttur. Bu çalışmada GABBR2 geninde rs967932 ve rs138891926 polimorfizmlerinin auralı migren klinik tablosu ile ilişkili olup olmadığına bakılmıştır. Çalışmamıza, 112 auralı migren hastası ve 115 sağlıklı gönüllü dahil edildi. DNA izolasyonları yapılarak GABBR2 geninde iki bölge (rs967932 ve rs138891926) polimorfizm açısından değerlendirildi. GABBR2 geninde bu iki bölgenin polimorfizmi bakımından kontrol ve hasta grubu arasında bir ilişki bulunamadı. Ayrıca auralı migren hastalarına klinik bulguları sorgulayan bir anket ve her hastaya soyağacı incelemesi yapıldı. Bu anketten elde edilen bilgilere göre akrabalarında auralı migren olanların hastalık şiddeti akrabalarında migren olmayanlara göre daha yüksek bulundu. Yapılan soyağacı incelemesi ve anket sonuçları hastalığın multifaktöryel bir kalıtım gösterdiği yönünde deliller göstermektedir. Elde edilen veriler sonucunda auralı migren ile GABBR2 geninin rs967932 ve rs138891926 polimorfizmleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamasına rağmen geniş topluluklarda yapılacak GABBR2 geninin farklı bölgelerini içeren geniş polimorfizm çalışmalarında farklı sonuçlar bulunabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Migraine is a syndrome of headache occurring with attacks, which is characterized with neurologic and non-neurologic symptoms. Physiopathology is complex in migraine. Today, it is accepted that genetic, vascular changes, hypothalamic dysfunction, neurotransmitters, trigeminovascular abnormalities, neurogenical inflammation and other environmental factors play a common role in migraine physiopathology. The importance of genetic tendency in migraine ethiology has long been known. However, the form of this genetic transfer has not still been demonstrated exactly. On the other hand, more than one gene is thought to play a role. The most striking triggering reason for migraine is the hyperexcitability of cerebral cortex. The previous studies showed that the inhibition of the cerebral cortex of the patients with migraine with aura is at the lower level than that of the control group. Gama-aminobutirat (GABA), is an aminoacid and the best-known presnaptic inhibitor neurotransmitter in the central nervous system and retina. It is thought that nearly % 40 of all the snaps in the central nervous system use GABA in neurotransmission. Interneuron releasing GABA is available in all the central nervous system including spinal cord. The study investigated whether rs967932 and rs138891926 polymorphisms in GABBR2 are related with clinical table for migraine with aura (MA). We included 112 patients with MA and 115 healthy volunteers in the study. DNA isolations were carried out, and two regions (rs967932 and rs138891926) in GABBR2 gene were assessed in terms of polymorphism. No relation was established in GABBR2 gene between control and patient group in terms of the polymorphism of these two regions. In addition, a survey was applied to the patients with MA questioning the clinical findings and pedigree of each patient was investigated. According to the information obtained from the survey, the intensity of the illness of patients who have relatives with migraine with aura was found to be higher than those who have relatives with no MA. Investigation of family pedigree and survey results demonstrate evidence that the illness has a multifactorial inheritance. Although, there was not any meaningful relation between the MA and rs967932 and rs138891926 polymorphisms of GABBR2 gene, it can be thought that a more comprehensive study on polymorphism containing different parts of GABBR2 gene to be carried out for a larger group of community can find different results.