The combination of benzotriazole and n-functionalized 2,5-di(2-thienyl)-1h-pyrrole units to investigate the electrochromic properties of conjugated polymers
Konjuge polimerlerin elektrokromik özelliklerinin araştırılması için benzotriazol ve n-fonksiyonlanmış 2,5-di(2-tiyenil)-1h-pirol ünitelerinin kombinasyonu
- Tez No: 341053
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Elektrokimyasal ve optik özellikleri ile aktif katman olarak cihaz uygulamalarında kullanılabildiği için yeni konjige polimer sentezleri istenmektedir. Benzotriazol ve n-fonksiyonlandırılmış 2,5-di(2- tiyenil)-1h-pirol (SNS Serisi) yapıları içeren polimerler elektrokromik olarak umut verici sonuçlar vermektedirler. Bu iki ünitenin kombine edilmesinin etkilerini ve özelliklerini incelemek amacı ile üç yeni monomer olan; 2-(6-(2,5-bis(5-metilthyofen-2-il)-1H-pirol-1-yl)hegzil)-4,7-di(tiyofen-2-il)-2Hbenzo[d][1,2,3]triazol (M1), 2-(6-(2,5-di(tiyofen-2-il)-1H-pirol-1-il)hegzil)-4,7-di(tiyofen-2-il)-2Hbenzo[d][1,2,3]triazol (M2) ve 2-(6-(2,5-di(tiyofen-2-il)-1H-pirol-1-il)hegzil)-4,7-bis(5-metiltiyofen- 2-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol (M3) sentezlendi ve elektrokimyasal olarak olarak polimerleştirildi. Elde edilen polimerler dönüşümlü voltametre ve UV-Vis-NIR teknikleri ile karakterize edildi. M2 monomerinden elde edilen polimer ile elektrokimyasal cihaz uygulaması gerçekleştirildi. Cihaz kırmızı ve mavi renk değişimleri gösterdi ve cihazın renkleri uzun süre hatırladığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Synthesis of new conducting polymers is desired since their electrochemical and optical properties enable them to be used as active layers in many device applications. Benzotriazole and nfunctionalized 2,5-di(2-thienyl)-1h-pyrrole (SNS Series) containing polymers showed very promising results as electrochromic materials. In order to observe the effect of the combination of these two units three new monomers 2-(6-(2,5-bis(5-methylthiophen-2-yl)-1H-pyrrol-1-yl)hexyl)-4,7-di(thiophen-2- yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole (M1), 2-(6-(2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-pyrrol-1-yl)hexyl)-4,7- di(thiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole (M2) and 2-(6-(2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-pyrrol-1- yl)hexyl)-4,7-bis(5-methylthiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole (M3) were synthesized and electrochemically polymerized. The resultant polymers were characterized with cyclic voltammetry and UV-Vis-NIR Spectroscopy techniques. An electrochromic device was constructed with electrochemical polymer of M2.The device switched between red and blue colors and showed exceptional optical memory.