Lojistik köyler ve Konya uygulaması
Logistic vilages and Konya application
- Tez No: 341196
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Lojistik ile ilgili tüm faaliyetlerin çeşitli aktörler tarafından yürütüldüğü belirli bir bölge olarak tanımlanan lojistik köylerde, iyi planlanmış ve iyi yönetilen, yük taşımalarıyla ilişkili faaliyetlerin, bu amaçla inşa edilmiş ortak alan içerisinde kümelenmesi söz konusudur. Bu faaliyetler arasında dağıtım merkezleri, depolar ve antrepolar, ulaşım terminalleri, bürolar ve bu faaliyetleri destekleyen diğer tesisler bulunmaktadır. Bu üstünlükleri nedeniyle, lojistik merkezler ya da uygulamada lojistik köy, lojistik üs gibi farklı isimlerle anılan benzer alanlar, özellikle çok türlü taşımanın giderek artmasıyla önemini bir kat daha arttırmaktadır.Küresel rekabet şartlarının kızıştığı günümüzde artık lojistik ve lojistik köyler stratejik bir öneme sahip olmuştur. İşletmelerin bu rekabet ortamından başarı ile çıkmasının yolu lojistik köylerin yönetim sistemlerini etkin ve daha verimli kullanabilmeleri için günümüz teknolojilerinden faydalanarak gerekli olan alt yapı sistemlerini tesis etmeleri ve dünya şartlarına uyumu sağlamaktır.Çalışmanın kapsamı ise, Dünya'da ve Türkiye'de kurulan ve kurulmaya başlayan lojistik köylerin incelenmesi yapılmış ve Konya'ya yapılması planlanan lojistik köyle ilgili olarak bölgenin dinamikleri yani üreticiler, tedarikçiler, lojistik firmaları ve ülke açısından bölgeye katkıları ve ekonomiye sağladıkları faydalar yönü ile değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In logistics villages defined as a region which all activities related to logistics handled by the various actors, there is a common cluster about well-planned and well-managed, activities associated with cargo shipments building in a common area for this purpose. These activities include distribution centers, stores and warehouses, transportation terminals, offices and other facilities that support these activities. Because of these advantages, logistics centers, the areas similar to referred to by different names in practice, such as logistic zone or logistics villages increases the importance more especially with the increasing multimodal transports.Today as raging conditions of global competition, logistics and logistics villages has been increasing strategic importance. The way for the businesses to success in this competitive environment, using effective and more efficient logistics management systems of villages, establishing their necessary infrastructure systems and ensuring compliance with the terms of the world by taking advantages of today's technologies.In this study, the logistics of villages established and began to be established in the world and in Turkey are investigated and regarding the Logistics Center which is planned to established in Konya, the dynamics of the regionnamely manufacturers, suppliers, logistics firms, and for the country with the direction of the economytheir contributions and benefits to the region are discussed.