Sürdürülebilir kentsel gelişme ve neoliberal politikaların sürdürülebilir kentsel gelişime etkisi: Kurtköy bölgesi örneği
Sustuinable urban development and the effect of neoliberal politics to sustuinable urban development: Case of Kurtköy district
- Tez No: 341205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Süreç içerisinde, metropoliten kentler; neoliberal politikaların etkisi ile sürdürülebilirliği tehdit edecek şekilde özel ve kamu yatırımlarının giderek artan bir odağı haline gelmişlerdir. Metropoliten kentlerde yaşanan bu gelişimin sürdürülebilirliği bir sorun olup soruna ulusal ve uluslar arası alanda çözümler aranmaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik kavramı sürdürülebilir kentsel gelişme kapsamında ulusal ve uluslararası ölçekte yapılan çalışmalar bazında irdelenmiştir. Sürdürürülebilir Kentsel Gelişim odaklı bakış açısı ile küreselleşme ve neoliberal politikaların da etkisiyle sermaye birikiminin büyük oranda hizmetler sektöründen sağlandığı 1980'den günümüze kadar, kentsel mekanda yaşanan büyük dönüşümler neticesinde; İstanbul kentsel gelişiminin sürdürülebilirliğine cevap aranmaya çalışılmıştır. Bu amaçla İstanbul'un Pendik İlçesi Kurtköy Bölgesi ve yakın çevresinde irdeleme yapılmıştır.Çalışma kapsamında Kurtköy Bölgesi'nin gelişiminde etkili olan büyük ölçekli projeler kapsamındaki İleri Teknoloji Endüstri Parkı Projesi ile bu projenin en önemli parçasını oluşturan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı ve Formula 1 yatırımının bölgedeki mekansal dönüşüm üzerindeki etkileri sürdürülebilirlik ekseninde irdelenmiştir. Son olarak, yapılan analizler neticesinde elde edilen bulgular yorumlanmış ve çalışmanın geneline ilişkin değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Metropolitan cities, with the effect of neoliberal policies that would threaten the sustainability of public and private investments have become an increasing focus. The sustainability of this development is an issue in metropolitan cities, solutions of the problem find out in national and international arena. In this research, the concept of sustainability examined on the basis of studies of national and international levels under sustainable urban development. Sustainable Urban Development ,with focus point of view ,the effect of globalization and neoliberal policies that provided by services sector from 1980 until now ,as a result of the great transformations in urban space; solution of the sustainability of urban development in Istanbul have been researched. So, Kurtkoy region of Pendik town in Istanbul and around was examined for this purpose.In this research, as a part of large scale projects that are effective in the development of Kurtköy Region which are the Advanced Technology Industrial Park Project and the most important part of the project. Sabiha Gokcen International Airport and the Formula 1 enterprise's effect have been examined on spatial transformation on issue sustainability. Finally, effects assessment were made.