Bazı amberlit reçineleriyle eser element geri kazanılma değerlerinin teorik incelenmesi
- Tez No: 34169
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada» çeşitli ortamlardaki eser elementlerin tayinleri için kullanılan zenginleştirme yöntemlerinde temel ölçüt olan gerikazanma değerleri, denge şartlanndoki analitlerin kimyasal formasyonlarına göre teorik olarak hesaplandı. Geri kazanma değerlerinin hesabı, bilgisayar programlan yardımıyla gerçekleştirildi. Bu amaçla, bilinen programlar incelendi ve onlardan birisi için Quick Basic Programlama diliyle yeni bir versiyon hazırlandı. Deneysel veriler, bu yeni program ile hesaplanan teorik verilerle karşılaştırıldı. Sonuçlar, literatürde verilen verilerle de karşılaştırıldı. Deneysel ve teorik veriler arasındaki benzerlik ve farklılıklar araştırıldı. Sonuç olarak elde edilen bulguların» gelecekteki zenginleştirme yöntemleri için bir plan yapmada kullanılabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the recovery values which are basic criteria in preconcentration methods used for the determination of trace elements in various media were theoretically calculated according to chemical form of analytes in equilibrium conditions. The calculation of recovery vulues is carried out by the aid of a computer program. For this purpose, the several programs on this subject were examined and a new version for one of tliem was prepared with Quick Basic Programming İJtnguage. 1 Experimental data were compared with theoretical data calculated by using the new program. The results were compared with the data given in literature. The similarities and differences between the experimental and the theoretical data were examined. It was found that the results obtained can be used to make a plan for preconcentration method in future.