Kronik böbrek hastalığında serum YKL-40 ve endotel disfonksiyonu ilişkisi
The relationship between serum YKL-40 and endothelial dysfunction in chronic kidney disease
  1. Tez No: 341752
  2. Yazar: GÜL SEMA YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVER BOZTEPE DERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kronik böbrek hastalığı, tüm dünyada, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kronik böbrek hastalığı olan bireylerde, kardiyovasküler hastalık riski ve kardiyovasküler olaylara bağlı mortalite artmaktadır. Kronik böbrek hastalığında, geleneksel kardiyovasküler risk faktörleri tek başına bu yüksek prevelans ve insidansı açıklayamaz. Bu nedenle endotel disfonksiyonu, oksidatif stres ve insülin direnci gibi geleneksel olmayan risk faktörleri incelenmeye başlanmıştır. Birçok inflamatuar sitokin, vasküler inflamasyona ve bunun sonucu olarak endotel disfonksiyonuna neden olur. YKL-40, akut ve kronik inflamasyonda artan ve endotel disfonksiyonunda rol alan glikoprotein yapıda bir moleküldür. Biz bu çalışmada, kronik böbrek hastalığı olan bireylerdeki kardiyovasküler olayların patogenezinde önemli bir role sahip olan endotel disfonksiyonu ve yeni bir proinflamatuar belirteç olan YKL-40 düzeyi ile arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmaya, 29 hemodiyaliz hastası, 101 kronik böbrek hastası ve 38 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). KBH ve HD hasta gruplarında eşlik eden hastalıklar (DM, HT, KVH) açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is an important public health problem in the world. Patients with CKD have greatly increased risks of cardiovascular events and cardiovascular deaths. Traditional cardiovascular risk factors can not explain the increased prevelance and incedence of this situation fully in CKD. Therefore, non-traditional risk factors have been investigated, such as endothelial dysfunction, oxidative stress, insulin resistance. Many inflammatory cytokines induce vascular inflammation and cause endothelial dysfunction. YKL-40,a secreted glycoprotein, is related to both acute and chronic inflammation and plays role in endothelial dysfunction. In this cross sectional study, we investigated relationship between endothelial dysfunction that plays an important role in the pathogenesis of cardiovascular events in patients with chronic kidney disease and YKL-40 a new pro-inflammatory molecule. 109 chronic kidney disease patients, 29 hemodialysis patients and 38 healthy controls were included in the study. There was no significant difference between the groups according to age, sex distribution and smoking status. (p>0,05).