Triplet negatif meme kanserli hastalarda sitokeratin 5/6, c-MET ve PTEN ekspresyonlarının prognoz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Prognostic value of cytokeratin 5/6, c-MET expression and PTEN loss in patients with triple negative breast cancer
- Tez No: 341848
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Meme kanserinin alt grupları içinde en kısa hastalıksız ve genel sağkalım bazaloid ve HER-2 gruplarında gözlenmektedir. CK5/6 ekspresyonu bazaloid grubu belirlemede en önemli belirteçlerden birisidir ve kötü prognozla ilişkilidir. Benzer şekilde bir tümör supresör gen olan PTEN?in kaybı ve c-Met yüksek ekspresyonu meme kanserinde ve diğer birçok kanserde kötü prognozla ilişkili bulunmuştur. Amacımız triplet negatif meme kanserli hastalarda CK5/6, PTEN ve c-Met ekspresyonlarının hastalığın prognozu üzerine etkisini belirlemektir. HASTALAR ve YÖNTEM: Çalışmamıza 97 triplet negatif meme kanseri hastası alındı. Hastaların klinik ve patolojik özellikleri kaydedildi. Parafin bloklardan immunohistokimyasal yöntem ile c-Met, PTEN, CK5/6 ekspresyonları değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların ortanca yaşı 47 yıl (27-79) idi. CK5/6 pozitifliği % 50,5, PTEN kaybı %44,3 ve c-Met yüksek ekspresyonu ise %53,6 oranında saptandı. %42,2 hastada nüks gözlendi. Beş santimetre ve üzerinde tümörü olan ve nod pozitif hasta oranı bazaloid grupta daha fazlaydı ve nüks de bu grupta daha fazla oranda gözlendi. Ancak PTEN kaybı bazal olmayan grupta daha fazlaydı. c-Met yüksek ekspresyonu bazal olan ve olmayan gruplar için benzerdi. Çok değişkenli analizde PTEN kaybı 2,99 kat (%95 GA 1.407-6.383, p=0,004); yüksek c-Met ekspresyonu 2,05 kat (%95 GA 0.963-4.365, p=0,06); CK5/6 ekspresyonu 2,99 kat (%95 GA 1.105-5.293, p=0,02), metastatik lenf nodu sayısının çok olması 1,11 kat (%95 GA 1.043-1.181, p=0,001), tümör boyutundaki artış 1,226 kat (%95 GA 1.036-1.450, p=0,01) nüks riski artışına neden olduğu gösterildi. Ölüm riski üzerine etki eden faktörler incelendiğinde PTEN kaybı 2,43 kat (%95 GA 0.975-6.065, p=0,05); CK5/6 3,74 kat (%95 GA 1.375-10.20, p=0,01) ve N2-3 tümörler nod negatiflere göre 3,63 kat (%95 GA 1.279-10.304, p=0,01) risk artışına sebep oldu. PTEN kaybı olanlarda lenfovasküler invazyon daha fazla idi. CK5/6 ekspresyonuyla metastatik lenf nodu sayısı arasında pozitif yönde ilişki saptandı. c-Met yüksek ekspresyonu T1-2 tümörler ve yüksek gradlı tümörlerde daha fazla oranda görüldü. SONUÇ: Triplet negatif meme kanserli hastalarda klasik belirteçlerden lenf nodu tutulumu ve tümör boyutunun prognostik değeri saptanırken, CK5/6 ekspresyonu, PTEN kaybı ve c-Met yüksek ekspresyonu da nüks ve ölüm riskini belirlemek açısından önemli prognostik belirteçler olarak bulunmuştur. Ayrıca c-Met yüksek ekspresyonu yüksek gradlı ve T1-2 tümörlerde daha fazla oranda bulundu. PTEN kaybı olanlarda lenfovasküler invazyon daha fazla iken, bazaloid tümörler daha fazla lenf nodu metastazı yapma eğilimindeydiler.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In subgroups of breast cancer, the shortest disease-free and overall survival was observed in basaloid and HER-2 groups. CK5/6 expression in determining basaloid group is the one of the most important marker and associated with poor prognosis. Similarly, a tumor suppressor gene PTEN loss and high expression of c-Met has been associated with poor prognosis in breast cancer and many other cancers. In this study, we aimed to determine the effect of CK5/6 and c-Met expressions, and PTEN loss on the prognosis of the disease in triple negative breast cancer patients. PATIENTS and METHODS: 97 patients with pathologically diagnosed with triple-negative breast cancer were enrolled. The clinical and pathological characteristics of the patients were recorded. c-Met, PTEN, CK5/6 expression were evaluated with immunohistochemical method from paraffin blocks. RESULTS: The median age of patients was 47 years (27-79). CK5/6 positivity was 50.5%, PTEN loss was 44.3%, and high c-Met expression was detected in 53.6%. Relapse was observed in 42.2% patients. Over five cm tumors, node-positive patients were higher in basaloid group and relapse rate was more in this group. However, loss of PTEN was higher in non-basaloid group. High c-Met expression was similar for the groups with basaloid and non-basaloid. In multivariate analysis, predictors of the recurrence were loss of PTEN (HR = 2.99; 95% CI, 1.407 to 6.383, p = 0.004), high c-Met expression (HR = 2.05; 95% CI, 0.963 to 4.366, p = 0.06), CK5/6 expression (HR = 2.99; 95% CI, 1.105 to 5.293, p = 0.02), increase in the number of metastatic lymph nodes (HR = 1.11; 95% CI, 1.043 to 1.181, p = 0.001), and increase in tumor size (HR = 1.226; 95% CI, 1.036 to 1.450, p = 0.01). Also PTEN loss (HR = 2.43; 95% CI, 0.975 to 6.065, p = 0.05), CK5/6 expression (HR = 3.74; 95% CI, 1.375 to 10.20, p = 0.01), and N2-3 tumors compared to negatives (HR = 3.63; 95% CI, 1.279 to 10.304, p = 0.01) were associated with death. PTEN loss correlated with those of lymphovascular invasion. There was a correlation between CK5/6 expression and the number of metastatic lymph nodes. Also a correlation was found among highly expressed of c-Met, T1-2 tumors and high grade tumors. CONCLUSION: The classical markers, which are lymph node involvement and tumor size, were found to be prognostic value; however high c-Met and CK5/6 expressions and PTEN loss were found to be the risk of recurrence and death in patients with triple-negative breast cancer. Also high c-Met the expression was found more frequently in high grade and T1-2 tumors. PTEN loss was seen more frequently in those with lymphovascular invasion; and basaloid tumor characteristics tended to be more metastatic to the lymph nodes.