Hiperkalsiüri ve/veya böbrek taşı tanısı almış hastalarda idrar KIM-1, NGAL ve IL-18 düzeylerinin erken böbrek hasarını belirlemedeki rolü
Evaluation the role of urinary KIM-1, NGAL and IL-18 levels in determining the early renal injury in cases of Hypercalciuria and / or renal calculi in pediatric patients.
  1. Tez No: 341872
  2. Yazar: YAŞAR KANDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Böbrek disfonksiyonunu ve tübül hasarının erken tesbitinde idrar enzim ve proteinleri de ölçülebilmektedir. Bu enzim ve proteinlerin başlıcaları; Glutatiyon S-transferaz, glutamil transferaz, atrial natriüretik peptid, laktat dehidrogenaz, N-asetil -D-glukozaminidaz (NAG), fruktoz-1,6-bifosfataz, Ala-(Leu-Gly)-aminopeptidaz, idrar düşük molekül ağırlıklı proteinleri (alfa-1 ve beta-2 mikroglobulin, retinol-bağlayıcı protein, sistatin C), NGAL(Neutrophil gelatinase-associated lipocalin), İL-18 (İnterlökin 18), böbrek hasarı molekülüdür (kidney injury molecule-1: KİM1). Bu çalışmada hiperkalsiürisi ve/veya böbrek taşı olan hastalarda, böbrek tübül hasarını erken dönemde tanımlayabilecek NGAL, İL-18, KİM1 gibi erken hasar belirteçlerinin düzeyini değerlendirip sağlıklı bireylerinki ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 63 nefrolitiazis(NL) ve/veya hiperkalsiüri(HK) hastası ve 20 kontrol grubu bireylerinden alınan idrar örneklerinde NGAL, KİM-1, İL-18 düzeyleri analizi yapıldı. Grupların birbirleri ile olan karşılaştırmasında NL grubu hastaların idrar NGAL/kr düzeyleri kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu (p=
Özet (Çeviri)
To determine of renal dysfunction and renal tubular injury earlier, urinary enzymes and protein be able to measured. The major of these enzyme and proteins are Glutation S-transferase, glutamyl transferase, atrial natriuretik peptide, laktat dehidrogenase, N-acetyl -D-glucosaminidase (NAG), fructose-1,6-biphosphotase, Ala-(Leu-Gly)-aminopeptidase, urinary low molecular weight proteins (alfa-1 ve beta-2 microglobulin, retinol-binding protein, cystatin C) NGAL (neutrophil gelatinase-associated lipocalin), İL-18 (Interleukin 18), KIM-1 (kidney injury molecule-1) subsequently. The aim of this study is to evaluate the role of urinary KIM-1, NGAL and IL-18 levels in determining of early renal injury in cases of hypercalciuria and / or nephrolithiasis in pediatric patients and to compare with that of healthy subjects. Urine NGAL, KIM- 1, IL- 18 levels were measured in 63 child patients diagnosed with nephrolithiasis(NL) and/or hypercalciuria(HC) and in 20 healthy controls.