Ortogonal metrik ve ortogonal b-metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems in orthogonal metric and orthogonal b-metric spaces
- Tez No: 797805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk ve son bölümler sırasıyla giriş ve sonuç bölümlerini içermektedir. İkinci bölümde sabit nokta teorisi ile ilgili bazı tanım, teorem ve örneklere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde tezin ana konusunu oluşturan ortogonal küme, ortogonal metrik uzay gibi kavramlar tanıtılmış ve ortogonal metrik uzaylarda çeşitli tipteki büzülme dönüşümlerinin sabit noktalarının varlığı ve tekliği ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ortogonal b-metrik uzay ile ilgili kavramlara ve teoremlere ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Ayrıca b-metrik uzayda ortogonal F-Suzuki büzülme dönüşümü kavramı tanıtılmış ve ortogonal b-metrik uzaylarda bazı sabit nokta teoremleri ispatları ile tezde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first and last chapters contain the introduction and conclusion, respectively. In the second part, some definitions, theorems and examples related to fixed point theory are given. In the third part of the thesis, concepts such as orthogonal set, orthogonal metric space, which are the main subject of the thesis, are introduced and studies on the existence and uniqueness of fixed points of various types of contraction transformations in orthogonal metric spaces are examined. Finally, in the fourth chapter, the concepts and theorems related to orthogonal b-metric space are given in detail. In addition, the concept of orthogonal F-Suzuki contraction transformation in b-metric space is introduced and it is included in the thesis with proofs of some fixed point theorems in orthogonal b-metric spaces.