Tıp eğitiminde gelişim sınavı soru bankası oluşturulması ve benzetim verileri ile bilgisayar uyarlamalı test uygulaması
Developing an item bank for progress test and application of a computerized adaptive testing by simulation in medical education
- Tez No: 342466
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ, PROF. DR. ATİLLA HALİL ELHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde yürütülmekte olan gelişim sınavı için bir soru bankası oluşturulması ve bu soru bankasını kullanılarak BUT yönteminin uygulanabilirliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Soru bankasının oluşturulmasında iki kategorili yanıtlar için Rasch modeli kullanılmış, modelin varsayımlarının karşılanıp karşılanmadığını belirlemeye yönelik çalışmalar yapılmış ve 103 maddeden oluşan tek bir boyut içeren soru bankası elde edilmiştir. Soru bankasında bulunan 103 maddenin/soru bankasının Birey Ayırsama İndeksi ve KR-20 güvenirlik katsayısı değerleri 0.77 olarak hesaplanmıştır. Soru bankasında yer alan maddelerin ve öğrencilerin yetenek düzeyi (theta) boyunca dağılımı incelendiğinde yetenek düzeyinin (theta) her düzeyi için yeterli sayıda madde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma bulguları, Gelişim Sınavı kağıt kalem testi uygulamaları ve BUT uygulamasının ile elde edilen yetenek kestirimleri arasındaki korelasyonun (ortalaması 0 ve varyansı1 ve ortalaması 0 varyansı 3 normal dağılım; 0.3, 0.4, 0.5, 0.548 standart değerler için) yüksek olduğunu göstermektedir. Ortalaması 0 ve varyansı 1 olan dağılımdan 1000 birey için türetilen yanıtlar ile gerçekleştirilen BUT?da kullanılan madde sayısı ortalaması standart hatanın farklı düzeyleri için 11 ile 45 arasında değişmektedir. BUT uygulamalarında ortalama 14 madde ile kestirim yapılabilmektedir. BUT uygulamalarında, kağıt kalem uygulamalarına göre madde sayısında %56.3-86.4 arasında azalma sağlandığı gösterilmiştir. Ortalaması 0 ve varyansı1 olan dağılımdan 1000 birey için türetilen yanıtlar ile gerçekleştirilen BUT?da kullanılan madde sayısı ortalaması standart hatanın farklı düzeyleri için 12 ile 75 arasında değişmektedir. BUT uygulamalarında, kağıt kalem uygulamalarına göre madde sayısında %27.6-88.3 arasında azalma sağlandığı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, Rasch yöntemi ile Gelişim Sınavı için uygun bir soru bankası hazırlanabileceği, bu soru bankası kullanılarak Gelişim Sınavının, BUT yöntemi ile uygulanabileceği ve güvenilir sonuçlar elde edilebileceğini göstermektedir. BUT uygulaması ile sınava giren kişilerin sınavın klasik formunda bulunandan çok daha az sayıda madde ile yetenek kestirimleri yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to develop an item bank for the progress test carried out at the Faculty of Medicine at Ankara University and to present the applicability of CAT method using the item bank. While developing the item bank, for dichotomus items Rasch model was used, the studies for meeting the assumptions were carried out and after all a unidimensional item bank involving 103 items was obtained. Person Separation Index-(PSI) and KR-20 of the item bank was calculated as 0.77. Considering the items in the bank and the distribution of students through theta (ability) level, it was concluded that there were adequate number of items for each level of theta (ability). The findings of research have indicated that the correlation (average mean is 0, variance 1 and average mean 0 variance 3 normal distribution; for standard values 0.3, 0.4, 0.5, 0.548 ) between the ? estimations obtained from the paper-and-pencil progress test and CAT applications is high. The average mean of items used in CAT, which was carried out with derived responses for 1000 individuals from the distribution of mean with 0 and variance with 1, varies between 11 and 45 for various levels of standard error. In BUT applications, it is possible to estimate with 14 items. It has been observed that there is a decrease between 56.3% and 86.4% in CAT applivations for the number of items compared with paper-and-pencil tests. The average mean of items used in CAT, which was carried out with derived responses for 1000 individuals from the distribution of mean with 0 and variance with 3, varies between 12 and 75 for various levels of standard error. It has been observed that there is a decrease between 27.6% and 88.3 %in BUT applivations for the number of items compared with paper-and-pencil tests. The results of research have indicated that it is possible to develop a proper item bank for the Progress Test using Rasch Model and also using this item bank, the progress test can be applied with CAT method and it is likely to get reliable results. Besides, it has been found out that the theta estimations of individuals taking the progress test can be done with quite less items in CAT application when compared with the classical form of the test.