Erken Cumhuriyet döneminde Türkiye'de toplumsal değişmenin tanığı olarak karikatürler (1928-1940) ve eğitim
Caricatures as a witness of social changes and education in the early republic era in Turkey (1928-1940)
  1. Tez No: 342472
  2. Yazar: YASEMİN ÖZÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma harf inkılabından başlayarak 1940 yılına kadar gazetelerde, dergilerde, karikatür kitaplarında toplumsal değişimi işlemiş ve halkı eğitmek, bilgilendirmek amaçlı yapılmış olan karikatürleri ele almaktadır. Görsel bir iletişim aracı olan karikatür, kültürel değerleri, inançları, normları, değişen yasaları iletmede ve halkı eğitmede önemli rol oynamaktadır ve bu özelliği ile insanlık tarihini yansıtmaktadır. Ayrıca bu sanat anlık değişimleri yansıttığı için güncel, politik ve sosyolojik değişimleri işlemektedir. Bu sebepten dolayı araştırma 1928-1940 yılları arasında ülkemizde toplumsal değişmeye, gelişmeye tanıklık etmiş ve halkı eğitmek amaçlı yapılmış olan, Yeni Sabah, Cumhuriyet ve Akşam gazetelerinde, Akbaba ve Karikatür dergilerinde ve de Cemal Nadir, Ramiz Gökçe karikatür albümlerinde yayımlanmış karikatürler oluşturmaktadır. Bu araştırma sonunda, erken cumhuriyet döneminde gelişimi anlatmak ve halkı bilgilendirmek amaçlı yapılan karikatürler derlenmiştir. Dolayısıyla gelişmekte olan genç Türkiye Cumhuriyetindeki sosyolojik değişimler karikatürler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, caricatures published in magazines and newspapers which has depicted sociological changes and has functioned as informal education devices between the years 1928-1940 has been studied. Cartoons are important visuals. They play an important role in educating a public indirectly by transmitting cultural values, beliefs, norms, laws and cultural transformation. These features of cartoons reflect the history of a country. Since this art depicts society, political and sociological changes in a certain time period can be observed. Because of this reason, this research consists of cartoons which are witnesses of sociological development, change and caricatures which also has served as an informal educating device. These cartoons has been gathered from Yeni Sabah, Cumhuriyet and Akşam newspapers, Akbaba and Karikatür magazines and also Cemal Nadir, Ramiz Gökçe cartoon albums which were printed between the years 1929-1940. In the result of this research, the social development of the early Turkish republic period has been studied through cartoons with social contexts and eventually the newly established Turkish republic was analyzed through these caricatures.