Üniversite öğrencilerinde ve mezunlarında öğrenci sadakatini yordayan değişkenlerin yapısal eşitlik modellemesiyle incelenmesi
The investigation on determinants to predict the student loyalty of university students and alumnies by using structural equation model
- Tez No: 342482
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler ve mezunlar arasında öğrenci sadakatinin üniversiteye bağlılık, üniversiteye güven, üniversitenin algılanan prestiji ve öğrenci memnuniyeti ile ilişkisini belirlemek ve bu amaçla geliştirilmiş olan yapısal eşitlik modelini üniversite öğrencilerinden, mezunlarından, devlet ve vakıf üniversitelerine devam eden üniversite öğrencilerinden ve mezunlarından elde edilen verilerle sınamaktır. Araştırma ilişkisel bir tarama modelidir. Araştırmada Öğrenci Sadakati Ölçeği, Öğrenci Memnuniyeti Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Üniversiteye Güven Ölçeği ve Algılanan Örgütsel Prestij Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma grubu Ankara?da farklı üniversitelerde öğrenim gören 1287 üniversite öğrencisi ve mezundan oluşmaktadır. Katılımcıların %39.3'ü erkek (n=506), %60.7'si kadın (n=781), % 67.1'i üniversite öğrencisi (n=864), %32.9'u (423) üniversite mezunudur. Araştırmanın amacı olan öğrenci sadakatini yordayan değişkenlerin belirlenmesinde yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçları araştırmacı tarafından oluşturulan kavramsal modelin üniversite öğrencileri ve mezunları, devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinde eğitim görenlerin oluşturduğu gruplardan elde edilen veriler üzerinde doğrulandığını ve modelin kabul edilebilir olduğunu göstermiştir. Ancak sadece üniversite mezunlarının oluşturduğu grupta güven ve sadakat arasında bir ilişki bulunmamış, mezun grupta güven ve sadakat arasında bir ilişkinin olmadığı alternatif model kabul edilmiştir. Araştırma sonuçları üniversite bağlılığının öğrenci sadakatini doğrudan ve yüksek düzeyde yordadığını, üniversitenin algılanan prestiji ve üniversiteye güven değişkenlerinin ise öğrenci sadakatini orta düzeyde ve doğrudan yordadığını göstermektedir. Ayrıca üniversitenin algılanan prestiji ve üniversiteye güven değişkenleri üniversite bağlılığı üzerinden öğrenci sadakatini dolaylı olarak da yordamaktadır. Bulgular ele alınan değişkenlerin öğrenci sadakatine katkısı bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the relation of the student loyalty with university commitment, trust of university, the perceived prestige of university and student satisfaction; furthermore, to test the structural equation model which had been developed for this purpose, on university students, graduates and on both state and foundation universities. This research was a relational survey model. In the research, Student Loyalty Scale, Student Satisfaction Scale, Organizational Commitment Scale, University Trust Scale and Perceived Organizational Prestige Scale were used. The research group had been combined of 1287 university students and alumni from diverse universities in Ankara. Of the participants 60.7% were women (N=781), 39.3% were men (N=506),), 67.1% were university students (N=864), 32.9 % were alumni (N=423) Structural equation model was used to determine the variables predicting student loyalty which is at the core of the research. Results of the research showed that the conceptual model developed by the researcher could be verified and confirmed with the data obtained from group formed by university students and alumni, from group of university students and from both state and foundation universities, therefore the model was accepted. However, in the group formed only by the alumni, no relation between trust to university and student loyalty was found, as a result, for this group, the alternative model which does not contain this kind of relation was adopted. The results of the research show that commitment to university predicts the student loyalty directly with a high level, and also, university's perceived prestige and trust to university determinants predict the student loyalty directly in medium level. The perceived prestige of university and trust to university predict the student in terms of university commitment indirectly. Findings discussed according to contribution of handled determinants.