İlkokullarda ve ortaokullarda denklem çözümlerinde kullanılan tekniklerin karşılaştırılması
Comparison of solution techniques of equations in primary and secondary schools
- Tez No: 34255
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, Ortaokul - 2. sınıf öğrencileri üzerinde“Denklemler”konusunun anlatımının önceki bilgilerine etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada kontrol gruplu öntest - sontest modeli kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının her ikisi de 30 kız, 30 erkek olmak üzere toplam 60'ar öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrenciler, 1993-1994 öğretim yılının 1. döneminde Özel Yükseliş Koleji Ortaokulunun 2. sınıf öğrencileri arasından seçilmiştir. Bu ortaokulun 217 öğrencisinin tamamına bir öntest ve bir Matematiğe Karşı Tutum Ölçeği uygulanmış ve bunların arasından 120 öğrenci t - testi yardımıyla denk iki grup oluşturacak şekilde seçilmiştir. Kontrol grubuna“denklemler”ünitesi anlatılmadan önce, deney grubuna ise“denklemler”ünitesi anlatıldıktan sonra bir Matematik Erişi Testi uygulanmıştır. Alt problemler tarafından formüle edilen denencelerin sınanması için bu iki bağımsız gruba t - testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre deney grubundaki kız ye erkek öğrenciler, kontrol grubundaki öğrencilerden 0,05 anlamlılık düzeyinde daha düşük sonuçlar almışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of the present study was to investigate the effect of“ equations ”subject on the seventh grade students who are attending to a secondary school. The pre - test and post - test control group design is used in this study. Experimental group and control group both consist of 30 male and 30 female and totally 60 students who are attending to seventh grade of the secondary school of Private Yükseliş College during the fall semester in 1993 - 1994 academic year. A pre - test and a Mathematics Attitude Scale are exposed to 217 seventh grade students of the school. 120 students were selected from these students by controlling the groups' equality with t - test. A Mathematics Achievement Test is exposed to control group before the instruction of the“ equations ”subject, to experimental group after the instruction of the“ equations ”subject. The t - test for two independent samples is utilizied for testing hypotheses which formulated around the subproblems. The analysis show that both male and female students in the experimental group have significantly lower mean scores on Mathematics Achievement Test than the students in the control group at p=0,05 level.