Tensör ile genişletilmiş grupların ayar teorisi
Gauge theory of tensor extended groups
- Tez No: 342555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1956'da R. Utiyama ve 1961'de T.W.B. Kibble, yerel uzay-zaman dönüşümleri altında Lagranjiyenin değişmez olduğunu varsayarak kütleçekiminin elde edilebileceğini gösterdiler. Bu çalışmaların anlamı herhangi bir uzay-zaman simetrisine karşılık gelen bir grup varsa, bu grup yerel incelendiğinde kütleçekimi ortaya çıkmaktadır. Bu fikirden başlayarak kütleçekimine yeni katkılar bulabilmek için Weyl grubunu antisimetrik bir tensör üretici ile genişlettik. Daha sonra genişletilen bu grubu diferansiyel geometrik yöntemlerle yerel inceleyerek kütleçekim için yeni bir Lagranjiyen elde ettik.
Özet (Çeviri)
In 1956 R. Utiyama and in 1961 T.W.B. Kibble shown that the gravitation theory can be obtained by postulating the invariance of Lagrangian under local space-time transformations. The meaning of these studies is that if we have any group corresponding to the space-time symmetry, gravitation comes out when this group is gauged. Starting from this idea, we extended Weyl group with antisymmetric tensor generator in order to find new contributions to the gravitation. Later gauging this extended group with differential geometric methods we obtained a new Lagrangian for gravitation.