CdTe ve NaI(Tl) dedektörlerinin çift enerji yöntemi ile sinyal gürültü oranlarının (SNR) karşılaştırılması
Comparison of signal to noise ratios (SNR) of CdTe and NaI(Tl) detectors with using dual-energy method
  1. Tez No: 342629
  2. Yazar: TİMUÇİN DİPÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYBURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gelişen teknolojiyle beraber günümüzde medikal görüntüleme alanında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Medikal görüntülemede kullanılan tekniklerin de gelişmesiyle görüntüleme alanında eski yöntemler yerini yenilerine bırakmıştır. Bu çalışmada, radyasyonun belirlenmesinde kullanılan dedektörler ve medikal görüntülemede kullanılan görüntüleme sistemleri anlatılarak, yaygın kullanılan görüntüleme sistemleri uygulama şekillerine ve yöntemlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu tez çalışmasında; DSA (dijital çıkarma anjiyografisi), çift enerji görüntüleme ve çift enerji DSA görüntüleme yöntemlerinde sıklıkla kullanılan sintilasyon dedektörleri yerine yarıiletken dedektörlerin kullanılabilirliği ve iki dedektör arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile NaI(Tl) sintilasyon dedektörünün ve CdTe yarıiletken dedektörün SNR (sinyal / gürültü oranı) değerleri ayrı ayrı hesaplanmıştır. CdTe yarıiletken dedektörün SNR değerinin yüksek çıkmasının avantajı göz önünde bulundurularak, bu dedektörün medikal görüntülemede kullanımının özellikle teşhis ve çekim kalitesi açısından fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years with advanced technologies, a lot of improvements have been made in the medical imaging field. The old methods in the imaging field left their places to the new ones with the improvements of methods used in the medical imaging. In this study, the detectors for detecting the radition and the methods used in the medical imaging systems have been explained. The imaging systems that often used have been clasified with respect to their using forms and methods. In this thesis study; the usability of semi-conductor detectors instead of scintilator detectors used in DSA (digital subtraction angiography), dual-energy imaging and dual-energy DSA imaging methods and the differences between these two detectors have been investigated. With examining the results obtained, NaI(Tl) scintilator detector?s and CdTe semi-conductor detector?s SNR (signal to noise ratio) values have been seperately calculated. Considering the high SNR values of CdTe semi-conductor detector, it has been thought that the usage of this detector will be useful essipecially for diagnosis and imaging qualities.