İntegrallerin cesàro toplanabilmesi için tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for cesàro summability of integrals
  1. Tez No: 342658
  2. Yazar: DUYGU KEBAPCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez kapsamında integrallerin Cesàro toplanabilmesi için bazı Tauber tipi teoremlerin verilmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümüyle birlikte üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde klasik Tauber teorisinin kısa bir özeti verilmiştir. İkinci bölümde Cesàro toplanabilme metotu tanıtılıp, gerekli tanım ve gösterimler verilmiştir. Daha sonra ispatlarda kullanılacak Lemmalar ve ispatları verilmiştir. Son bölümde ise Cesàro toplanabilme metotu için öncelikle yavaş salınımlığın Tauber tipi koşul olduğu bazı teoremler ve sonuçları ispatlarıyla birlikte verilmiştir. Son olarak, salınım davranışlarının kontrol modülosu yardımıyla elde edilen bazı Tauber tipi teoremler ve ispatları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to give some Tauberian theorems for Cesàro summability of integrals. With the introduction, the thesis consists of three chapters. In the first chapter, a short summary of classical Tauberian theory is given. In the second chapter, Cesàro summability is introduced and necessary definitions and notations are given. Later, lemmas used in the proofs and their proofs are given. In the last chapter, some theorems and their corollaries are given together with their proofs for which slow oscillation is a Tauberian condition for Cesàro summability method. Finally, some Tauberian theorems and their proofs are given by means of control modulo of oscillatory behavior.