Naftilimid imidazolyumların oled uygulamaları için temel ve uyarılmış hallerinin hesapsal ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
Computational and experimental investigations on ground and excited states of naphthalimide imidazolium salts for oled applications
  1. Tez No: 342670
  2. Yazar: HAYDAR AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI, DOÇ. DR. ARMAĞAN KINAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde NIIM3, NIIM5 ve NIIM7 organik yarıiletkenleri ile hazırlanan diyotların ileri besleme altında sergiledikleri negatif diferansiyel direnç (NDR) mekanizması incelenmiştir. Döngüsel voltammetri ile NIIM3, NIIM5 ve NIIM7 redoks potansiyelleri tespit edilmiş ve HOMO LUMO enerji değerleri bulundu. Bulunan enerji değerleri, optimizasyonu DFT B3LYP/6-31G(d) de yapılıp TD-DFT yöntemi ile hesaplanan HOMO LUMO değerleri ile karşılaştırılmış ve TD-DFT yöntemi ile elektronik geçişleri bulunmuştur. Cam üzerine dönü kaplama yolu ile hazırlan ince filmlerinin yüzey morfolojileri, absorpsiyon ve fotoluminesans (PL) özelikleri sırasıyla AFM, UV-Vis ve fluoresans spektrofotometresiyle elde edilmiştir. ITO/PEDOT:PSS/PVK:NIIM/Al yapısında hazırlanan cihazların gösterdiği negatif diferansiyel direnç (NDR) için en yüksek pik akımın vadi akımına oranı (PVCR) 6.6 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated negative differential resistance (NDR) mechanism in organic light emitting device (OLED) comprising small organic semiconductors (NIIM3, NIIM5 and NIIM7). The redox potential of NIIM3, NIIM5 and NIIM7 was determined by cyclic voltammetry, was HOMO LUMO energy values found. The optimization was implemented by DFT B3LYP/6-31G(d) and HOMO LUMO energy values were also calculated utilizing TD-DFT methods and compared by the cyclic voltammetry methods. Thin films were fabricated on glass by spin coated. The surface morphology, absorption and photoluminescence properties were respectively obtained from AFM, Uv-Vis and Luminescence spectrophotometers. The highest NDR in devices has a peak-to-valley current ratio (PVCR) 6.6 at room temperature. The difference between computational and experimental HOMO and LUMO energy values were found to be approximately 1eV.