Ankara piyasasında tükatime sunulan ticari meyve sularının bazı analitik özelliklerinin saptanması üzerine araştırmalar
Investigations on the determination of some analytical properties of fruit juices marketed in Ankara
  1. Tez No: 34278
  2. Yazar: NİLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bazı meyve suları, doğal durumlarında tüketilmeye elverişli değildir. Bu nedenle bu tür meyve sularının içilebilir hale getirilmesi amacı ile bunlara şeker, asit ve su ilavesi gerekliliği bulunmaktadır. Diğer taraftan ticari meyve suyu üretiminde konsantreden veya pulptan içilebilir nitelikte bir ürün elde edebilmek için de çoğunlukla demineralize su dışında bazı katkılar kullanılması teknik bir zorunluluktur. Ancak bu katkı maddelerinin miktarı, meyve sularını içilebilir özelliğe kavuşturacak düzeyle sınırlı olmalıdır. Meyve suyu üreticileri çoğunlukla bu ayarlama işlemini teknik zorunluluğun dışına çıkarak, tüketici aleyhine uygulama eğilimi taşımaktadırlar. Bu yüzden, ticari meyve sularının analitik değerlerinin ölçümleri yapılarak, kaliteleri hakkında bilgi edinilmesi tüketicinin korunması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Ankara ilinde tüketime sunulan meyve sularının bazı analitik özellikleri ile birlikte mineral madde içerikleri de saptanarak, hem bu konuda bilgi edinilmesi, hem de sonuçların daha önce bu konuda yapılan sınırlı sayıdaki araştırma ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Araştırma materyali olarak alınan meyve sularının tümü 1993 yılı üretimi olup, aynı seriden olmak şartı ile Ağustos 1993 döneminde Ankara piyasasından sağlanmıştır. Örnek seçiminde Piar'ın 1990 yılı araştırması göz önüne alınarak başlıca 4 büyük firmaya ait 200 ml'lik Tetra-Pak ambalajlarda satışı yapılan toplam 120 kutu meyve suyu kullanılmıştır. Araştırmada meyve sularının genel analitik özelliklerinin yanında, beslenme fizyolojisi açısından önem taşıyan mineral madde içerikleri de incelenerek kaliteleri hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır.C vitamini ve sodyum içerikleri haricinde, değişik firmaların meyve sularına ait analitik özelliklerinin farklı olmadığı görülmüştür. Genel anlamda işleme tekniğinin yaklaşık olarak standart bir düzeye ulaştığı görülmektedir. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre incelenen meyve sularının gereğinden fazla seyreltildiği, şeker katkısının fazla olduğu ve seyreltmede kullanılan suyun demineralize olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Some of the fruit juices are not available to be drunk as fresh form. Therefore, many natural fruit juices have to be regulated technically by the addition of some additives such as sugar, acids and water to improve their quality by means of taste and pleasure. In the commercial production of potable fruit juices from concentrates or pulps, it is generally a technical necessity to add some additives to the natural juices besides demineralized water. The amount of additives must be restricted with the potable quality of the final product. However, the fruit juice producers generally tend to misapply this regulatory principle to violate the consumer's benefits. Therefore, it is very important from the consumers point of view, to detect the analytical values and determine the qualities of the commercial fruit juices regularly. In this study, some analytical qualification and mineral compositions of the fruit juices which are being marketed in Ankara province have been investigated and determined by laboratory analysis. The findings have also been compared with the previous data from the former similar but very limited studies. All of the investigated fruit juices in this study, being the products of 1993 and belonging to the same series; have been collected from Ankara markets in August 1993. During sample selection, the PIAR's research in 1990 has been taken into account and a total of 120 tetra-packed fruit juices, each of 200 ml, from 4 big different companies have been used. Beside the general analytical qualities, the mineral compositions of the juices which are important in view of nutrition physiology have also been investigated. As a result, it has been found that, the analytical qualities ofVII products of 4 different companies mentioned above, were not much different from each other, with the exception the vitamin C and sodium contents. The manufacturing techniques of the companies are almost standard and similar. According to the results of analysis it is also worth of noting that, all of the investigated samples were found to be over diluted with water and over sweetened with sugar; and further the water used in the production process was not demineralized.