Web tabanlı kişisel bilgi hasatlama
Web based personal information harvesting
- Tez No: 342859
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında,kişisel bilgi hasatlama işlemleriyapan çalışmalar ile yazılım uygulamaları incelenmiş, web tabanlı kişisel bilgi hasatlama yapan iki uygulama yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılımlara Internet Falcon (IF) NER (isimlendirilmiş varlık tanıma) ve IF Semantik (IFS) adları verilmiştir. IF NER?de doğal dil işleme teknikleri kullanılarak kişisel bilgilerin hasatlanması yapılabilirken,IFS ile bir semantik veritabanı kullanılarak milyonlarca varlık hakkında bilgiler hasatlanabilmektedir.Her uygulamanın kendine göreüstünlükleri ve kısıtları bulunmaktadır. Geliştirilen IF NER, web sayfaları üzerinde çalıştığından hasatlama süresi uzundur ve hasatlama sonucu elde edilen bilgiler geliştirilen IFS?ye göre daha az güvenilirdir. IFS ise sadece semantik veritabanı üzerinde sorgulamalar yapabildiğinden, bunun dışındaki dokümanlar üzerinde hasatlama işleminidesteklememektedir.IFS?de hasatlama sonucu elde edilen bilgiler güvenilirdir ve hasatlama süresi IF NER?e göre oldukça kısadır.Sahip olunan veritabanı içeriği kadar hasatlama yapılabilmesi ise geliştirilen bu yazılımın kısıtıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, studies about personal information harvesting surveyed and two web based software has been developedfor harvesting personal information. These software are named that Internet Falcon (IF) NER (named entity recognition) and IF Semantic (IFS). IF NER uses natural language processing techniques to harvest personal information. On the other hand, IFS can harvest about millions of entities on certain database. Each developed software has advantages and constraints. The developed IF NER can work on web pages but harvesting process takeslonger time.The information can be obtained in end of harvesting process.IF NER is less reliable than IFS. IFS can query only on semantic database, it cannot harvesting other documents. Information achieved at the end of harvesting is reliable and harvesting process time is shorter than IF NER but IFS can harvest only the content of the semantic database is a constraint.