Termotropik sıvı kristal kopoliesterlerinin bazı endüstriyel polimerlerle blendlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of some commercial polymer blends wi?th thermotropic liquid crystalline copolyesters
  1. Tez No: 343684
  2. Yazar: MELEK BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY, DOÇ. DR. ZEKERİYA YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada, p-asetoksibenzoik asit (p-ABA), hidrokinondiasetat (HKDA), tereftalik asit (TA), m-asetoksibenzoik asit (m-ABA), poli(etilen tereftalat) (PET) kullanılarak iki farklı termotropik sıvı kristal kopoliester; 67PHT ve 60P40PET yüksek sıcaklık eriyik polikondensasyon yöntemi ile sentezlenmiştir.Bu TSKP?lerin; poli(hekzametilen adipamit) (PA66) ve poli(etilen tereftalat) (PET) ile kütlece oranları (g/g), 0/100, 2/98, 6/94, 10/90, 20/80 olan 67PHT/PA66, 60P40PET/PA66 ve 67PHT/PET, 60P40PET/PET blendleri çift vidalı ekstruder kullanılarak hazırlanmıştır.Bu blendler DSC, TGA, statik mekanik analiz (SMA), dinamik mekanik analiz (DMA), taramalı elektron mikroskop (SEM), x-ışını kırınımı analizi (XRD) ve POM ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 67PHT and 60P40PET thermotropic liquid crystalline copolyesters are synthesized by using p-acetoxybenzoic acid (p-ABA), hydroquinone diacetate (HKDA), terephthalic acid (TA), m-acetoxybenzoic acid (m-ABA), poly(ethylene terephthalate (PET) with high temperature melt polycondensation method.This TLCPs with poly(hexamethylene adipamide) (PA66) and poly(ethylene terephthalate) (PET) to blend (67PHT/PA66, 60P40PET/PA66 and 67PHT/PET, 60P40PET/PET, 0/100, 2/98, 6/94, 10/90, 20/80) is used a twin screw extruder. Characterizations of this blends were performed by DSC, TGA, static mechanical analysis (SMA), dynamic mechanical analysis (DMA), scanning electron microscopy (SEM), x-ray diffraction method (XRD) and POM.