Katı heterojen katalizör sisteminde transesterleşme tepkimesinin incelenmesi
Study of heterogeneous solid catalyst system transesterification reaction
- Tez No: 343703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT DEĞİRMENBAŞI AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde çoğu ülkede enerji için ağırlıklı olarak kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil kaynaklı yakıtlar kullanılmaktadır. Enerjiye olan ihtiyacın artması, fosil kaynaklı yakıtların hızla tüketilmesine ve çevre kirliliğinin anormal şekilde artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple yenilenebilir enerjiye olan gereksinim artmıştır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji türlerinden biri olan yağ asidi metil esterlerin, transesterleşme tepkimesi ile sentezi yapıldı. Farklı oranlarda LiNO3/CaO katalizörü sentezlendi. Bu katalizörler kanola yağı, soya yağı ve fındık yağının çeşitli alkol türleri ile transesterleşme tepkimesinde kullanıldı. Çeşitli alkoller, çeşitli yağlar, alkol/yağ oranı, katalizör miktarı ve tepkime süresi gibi değerler değiştirilerek transesterleşme tepkimesi için optimum koşullar bulundu. Elde edilen yağ asidi metil esterlerin yapısı ATR-IR ve 1H-NMR spektroskopisi ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in most countries, fossil fuels as petroleum, coal, natural gas are mainly used for energy. Rising of energy demand has caused to exhausting of fossil based fuels rapidlyand increasing of environmental pollution anormally. With this reason renewable energy demand has gone up. In this study, fatty acid methyl esters which are one of renewable energy kinds were synthesized with transesterification reaction. LiNO3/CaO catalysts were synthesized in different rates. These catalysts were tested with canola oil, soybean oil, nut oil and some alcohol kinds in that reaction. The optimum conditions were found for transesterification reaction with changing values as various alcohols, various oils, alcohol/oil ratio, amount of catalyst and reaction time. The structure of fatty acid methyl esters were characterized by ATR-IR and 1H-NMR spectroscopy.