Polipirol-paratoluensülfonat ( PPy-pTS ) filme ürikaz enziminin immobilizasyonu ile yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new biosensor with immobilization of uricase upon polypyrrole-paratoluenesulfonate (PPy-pTS) film
  1. Tez No: 343758
  2. Yazar: GÖKÇEN KARPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, ürik asit tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla pirol elektropolimerleşirken paratoluensülfonat da elektrot yüzeyine taşındı ve aynı zamanda enzim de yüzeye taşınarak hapsetme yöntemiyle immobilize edildi ve böylece platin/polipirol-paratoluensülfonat-enzim biyosensörü hazırlanmış oldu. Ürik asit tayini, enzim elektrodun yüzeyindeki enzimatik reaksiyon sonucu oluşan hidrojen peroksitin +0,30 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Ürik asit biyosensörünün cevap akımına pH'nın, sıcaklığın ve substrat derişiminin etkisi incelendi. Biyosensörün ürik asit için doğrusal çalışma aralığı 5.10-7 - 5.10-5 M olarak tesbit edildi. İmmobilize enzimin KM ve Vmaks değerleri hesaplandı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Hazırlanan biyosensörle kanda ürik asit tayini yapıldı. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensörün cevap akımı üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel amperometric biosensor has been developed for the purpose of uric acid detection. While pyrole is being electropolimerized, paratoluensulfonate has been carried on the electrode surface together with the enzyme, meanwhile the enzyme has been immobilized via the entrapment method. As a result, Pt/polypyrrole-paratoluensulfonate-enzyme electrode has been prepared. Uric acid detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at +0.30 V produced by the enzymatic reaction on the enzyme electrode surface. The effects of pH, temperature and substrate concentration on uric acid biosensor response have been investigated. The linear working range has been found to be 5.10-7 - 5.10-5 M. KM and Vmax values of the immobilized enzyme have been calculated. The reusability and shelf life of the biosensor have been specified. The uric acid detection within blood has been achieved using the newly prepared electrode. The effects of the interference possibly occuring in biological environments on the biosensor response have been investigated.