Bazı Furfural türevlerinin (Aminometil)Polistiren'e takılması ve enzim immobilizasyon özelliklerinin incelenmesi
Poly(Styrene) attached some Furfural and their derivatives and immobilization enzyme
  1. Tez No: 343762
  2. Yazar: ZEHRA NEHİR BAĞCACIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, (amimometil)polistiren (APS) ile Furfural (Fur), 5-metilfurfural (5-Fur-CH3) ve 5-nitrofurfural?ın (5-Fur-NO2), katılma-ayrılma reaksiyonu sonucunda üç adet yeni Schiff bazı içeren polimerler sentezlendi.Modifiye olmuş tüm polimerlerin yapısı FT-IR, GPC ve HPLC ile spektral analizleri yapıldığı gibiyüzey yapısı SEM-EDX analizi ile incelendi. Daha sonra, (APS?Fur), (APS-Fur-CH3) ve (APS-Fur-NO2) kodlu modifiye olmuş polimerler,Glükoz oksidaz (GOx) enzimi ile immobilize edildi. Serbest ve immobilize GOx üzerine sıcaklık, pH, tekrar kullanım, depolama kararlılığı gibi parametrelerin etkisi araştırıldı. (APS-Fur)ve(APS-Fur-CH3)?e immobilize edilen enzim için, iki adet optimum pH belirlenmiş olup,bunlar sırası ile 6,0 ve 8,0 dir. (APS-Fur-NO2)?ya immobilize edilen enzimin optimum pH sı ise 4,0 olarak bulundu.(APS?Fur)?e immobilize edilen enzim hariç, diğer tüm polimer desteklerine tutturulan enzimin optimum sıaklığı 80 oC olarak belirlenirken bu polimer için optimum sıaklık 60 oC olarak belirlendi. Km ve Vmak değerleri her bir polimer desteğine tutturulan enzim için hesaplanarak,(APS-Fur) desteği için pH= 8?de 0,8245 mM ve 0,4683 mM.dak-1 ve pH= 6?da 0,3740 mM ve 0,3860mM.dak-1, (APS-Fur-CH3) desteği için pH= 8?de 0,1401 mM ve 0,2348 mM.dak-1 vepH= 6?da 0,4402 mM ve 0,2817mM.dak-1ve (APS-Fur-NO2)desteği için pH= 4?de 0,0830 mM ve 0,3032 mM.dak-1olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Polymer-bound Schiff-base ligands were prepared from (aminomethyl)polystyrene (APS) and furfural (Fur), 5-nitrofurfural (5-NO-Fur) and 5-methylfurfural (5-CH3-Fur). Firstly, all of the modified polymers were characterized on the basis of FT-IR, GPC and HPLC spectral analyses studies. The changes in the surface structure of modified polymers were examined with SEM-EDX analysis. After that, Glucose oxsidase were immobilized onto (APS), furfural (Fur), 5-nitrofurfural (5-NO-Fur) and 5-methylfurfural (5-CH3-Fur) modified polymer. The influence of temperature, pH and reusability, storage capacity on the free and immobilized Glucose oxsidase were investigated. Kinetic parameters were calculated as (APS-Fur) support to pH= 8 at 0,8245 mM and 0,4683 mM.dak-1 and pH= 6 at 0,3740 mM ve 0,3860mM.dak-1, (APS-Fur-CH3) support to pH= 8 at 0,1401 mM and 0,2348 mM.dak-1 andpH= 6 at0,4402 mM and 0,2817mM.dak-1and (APS-Fur-NO2)support to pH= 4 at 0,0830 mM and 0,3032 mM.dak-1calculated as a.