Atın ve gümüş katkılı iki ve üç boyutlu bor topaklarının incelenmesi
Investigation of gold and silver doped 2d-3d boron clusters
- Tez No: 344025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KAMİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada altın ve gümüş katkılı küçük bor topaklarının Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi kullanılarak bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Tüm hesaplamalar Gaussian 09 [45] programı kullanılarak B3LYP/TZVP [45] teori seviyesinde gerçekleştirilmiştir. Seçilen aralıktaki topakların (AuBn, AgBn (n=1-10)) düzlem geometrileri ve bunlara karşılık gelen üç boyutlu geometrileri optimize edilerek iki farklı grubun birbirine göre kararlılıkları araştırılmıştır. Ayrıca söz konusu topakların katyon ve yüksek multiplisitili hallerinin de geometri optimizasyonları yapılarak nötr ve düşük multiplisitili halleriyle karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak tüm topakların, toplam enerjileri, ortalama bağ enerjileri, humo-lomo enerji aralıkları, ortalama bağ uzunlukları, titreşim frekansları, nokta grupları ve elektronik durumları da hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical and chemical properties of gold and silver doped small boron clusters were investigated by using Density Functional Theory (DFT). All calculations were performed by using Gaussian09 [45] at the B3LYP/TZVP [45] level of theory. In the range of investigated clusters (AuBn, AgBn (n=1-10)), geometry optimizations were performed for the structures with planar and corresponding 3D geometries so that their relative stabilities were compared. Furthermore for all clusters cation and higher multipilicity cases were also investigated. In addition for all clusters total energy, average binding energy, homo-lumo energy gap, average bonding length, vibrational frequencies, point groups and electronic states were also calculated.